Leczo to super łatwy obiad, który świetnie nadaje się do słoików na zimę. Podaję z pieczonymi lub gotowanymi ziemniakami, frytkami z selera itp z pieca czy z ryżem.
Dla kogo? Po 6 miesiącu. Dla dziecka, które dopiero zaczyna przygodę z jedzeniem cukinię i paprykę należy pokroić w grube pasy.
Proporcje na 4 słoiki litrowe i troszkę do konsumpcji 😉 Papryka pokrojona w za małe kawałki ale drugiego zdjęcia “przed” już nie zrobiłam.
1.Zeszklij cebulę – to nie musi być kostka.
2.Dodaj pomidory.
3.Cukinię – jeśli jest twarda to potrzebuje sporo czasu aby zmięknąć.
4.Duś dłuższą chwilę cukinię z pomidorami i cebulą. (Jeśli dysponujesz młodą cukinią to od razu dodaj paprykę). Dodaj paprykę. Leczo widocznie zmniejszy objętość – przysiądzie.
5. Moje leczo po prawie 2h – bardzo “przysiadło. Gotowałam jeszcze chwilę aby odparować trochę płynu.
- • 1 bardzo duża cukinia (ok 1kg)
- • pomidory 1kg
- • papryka czerwona i żółta (5-6 sztuk)
- • 3 duże cebula
- • Kiełbasa dobrej jakości LUB pierś kurczaka/indyka - można pominąć
- • przyprawy: pieprz czarny, sól, kurkuma, 3 listki laurowe
- • 1 kopiasta łyżka masła klarowanego
- 1. Jeśli tak jak ja masz do dyspozycji bardzo dojrzałą cukinię z twardą skórą to musisz ją obrać (nie polecam noża!) i pokroic w dużą kostkę.
- 2. Cebulę obierz i pokrój w kostkę.
- 3. Pomidory ponacinaj w krzyżyk i zalej wrzątkiem, potem pojedynczo wrzucaj do lodowatej wody i obieraj. Pokrój w ćwiartki.
- 4. Papryki przekrój na pół. Pozbądź się gniazda z nasionami i pokrój w grube pasy, a potem na pół (na zdjęciach widać małe kawałki ale to nie jest dobry pomysł bo praktycznie cała skórka schodzi podczas gotowania).
- 5. Bardzo duży garnek postaw na ogniu i dodaj masło. Kiedy się roztopi wrzuć cebulę. Zeszklij ją i dodaj pomidory i listki laurowe. Przykryj pokrywką i zmniejsz ogień. Po 10 minutach dodaj cukinię. Jeśli masz "starą", twardą cukinię to musi się ona pogotować co najmniej 1h zanim dodasz paprykę. Jeśli młodą to możesz od razu dodać paprykę i dusić około 30 minut.
- 6. Dodaj przyprawy do smaku.
- 7. Jeśli robisz wersję z mięsem to podsmaż lekko kiełbasę na patelni, a jeśli pierś to pokrój ją w kawałki i duś na patelni aż się "ugotuje". Jeśli leczo wędruje do słoików to lepiej zrobić wersję bezmięsną.
- Przygotuj 4 litrowe słoiki. Umyj je i wysusz. Wstaw do zimnego piekarnika. Ustaw temperaturę na 150C i zostaw słoiki na 20minut aby się wyparzyły. Wyjmuj po 1 słoiku i wrzące leczo wlewaj do ciągle gorącego słoja (zostaw 2 cm odstępu) i zakręcaj gorącymi nakrętkami (najlepiej "na spirytus"). Ustaw do góry dnem na drewnianej desce, przykryj grubym kocem (może być kurtka) i zostaw do całkowitego ostygnięcia. Przenieś do piwnicy.
O widzisz, właśnie planowałam jakieś przetwory z cukinią i to wygląda na świetny pomysł.
🙂
Witam:)
A czy leczo można zamrozić i po rozmrożeniu podać 10-miesięcznej córci?
Hej Kasiu! Można 🙂 Ważne aby żaden ze składników potrawy nie był wcześniej mrożony 😉