Moja Mama określa je mianem “smacznego piasku” ale wszystkie dzieciaki, które je jadły są zachwycone 🙂 Ja zresztą też! Fanów tradycyjnych pszennych pierniczków odsyłam TU, a tych co lubią mąkę gryczaną zachęcam do wypróbowania. Nie trzeba czekać, żeby pierniczki zmiękły więc są idealne dla wszystkich, którzy pieką na ostatnią chwilę 😉 Ciasto wyrabia się łatwo.
Dla kogo? W przepisie jest jajko więc dla dziecka, które już je toleruje. Można spróbować z galaretką z siemienia lnianego.
Zwykle do ciasta dodaję karob.
Tu bez karobu ale za to z polewą 😉 i posmarowane białkiem.
A tu jako dodatek do korzennej jaglanki 🙂 Ja jednak najbardziej lubię je z kokosowym “karobkiem” (a’la kakałko).
- • 1 szkl mąki gryczanej (próbowałam z Symbio, Bio Planet i Melvit)
- • 1/3 szkl mąki ziemniaczanej + trochę do podsypywania
- • 1 jajko
- • 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia bio
- • 3-4 łyżki syropu klonowego/melasy lub innego płynnego słodzidła* (będą umiarkowanie słodkie)
- • 2 kopiaste łyżki miękkiego oleju kokosowego / 1/3 kostki masła
- • 1 czubata łyżka przyprawy korzennej**
- 1. Nastaw piekarnik na 190C, grzałka góra - dół.
- 2. Do dużej miski przesiej: 1 szkl mąki gryczanej + mąkę ziemniaczaną + proszek + przyprawy.
- 3. Dodaj olej koko i zrób "kruszonkę" czyli połącz masło z mąką rozcierając grudki palcami. Wbij jako i wymieszaj dokładnie widelcem. Wlej słodzidło i wymieszaj.
- 4. Wszystkie składniki połącz rękoma. Wyłóż ciasto na silikonową stolnicę (ew. papier do pieczenia) wysypaną mąką ziemniaczaną i zagniataj. Podsypuj mąką gryczaną i ziemniaczaną aż poczujesz, że ciasto staje się elastyczne.
- 5. Przykryj arkuszem papieru do pieczenia i rozwałkuj na więcej niż 0,5cm.
- 6. Wycinaj dowolne kształty i układaj na blaszce wyłożonej papierem.
- 7. Piecz około 12 minut - należy zaglądać do pierniczków. Zależnie od grubości pierniczki mogą potrzebować mniej lub więcej czasu.
- 8. Ostudź - najlepiej na kratce ale możesz poczekać aż przestygną na blaszce. Przełóż do pojemniczka i odstaw w chłodne miejsce lub najzwyczajniej w świecie zaserwuj dzieciakom 🙂
- Pierniczki udekorowałam czekoladową gęstą polewą (olej koko + kakao + 1 łyżka wody + cukier koko/syrop klonowy/ryżowy/a po przestygnięciu miód).
- *Możesz użyć cukru kokosowego czy ksylitolu ale potrzeba wtedy więcej tłuszczu.
- **Przyprawę korzenną zrób sobie w domu mieszając w równych proporcjach zmielone goździki + imbir + cynamon + kardamon + gałka oraz kilka ziarenek anyżu i jedno ziarno ziela angielskiego - rozbij moździerzem lub w młynku. (Najważniejsze są imbir, goździki, gałka, cynamon i kardamon).
Pierniczki gryczanej u nas hit nad hity☺dzięki za super przepisy. Pozdrawiamy!!!!
U nas też! Dziękuję Roksana 🙂 Pozdrawiam serdecznie!
Mi ciasto zupełnie się nie klei, nie mogę nawet przenieść wycietych ciastek na blachę, nie wiem co jest… 🙁 musiałam dodać więcej koko bo ruszyły się okropnie, teraz są tłuste Ale też nic z tego…
Ojeju ;-( nie wiem czemu… Nam zawsze wychodzą. Dodałaś mąkę ziemniaczaną?
Hej Olu! Wiem czemu nie wychodziły! Dałaś pewnie cukier, a niestety wtedy trzeba dolać 1 łyżkę zimnej wody i więcej tłuszczu oraz mąki ziemniaczanej. Zmieniłam przepis – testowałam z dzieciakami w piątek i dziś 😉 Ciągle chcą robić “ciasteczki” i już się boję, że jutro też zrobią oczy kota ze Shreka. Muszę ich w jakąś sałatkę wkręcić!
Ile wychodzi szt tak mniej wiecej? Czy 9m bobas moze syrop?
Hej Domi! Ok 50 małych – 2 blaszki. Ostatnio robimy większe (serca i niedźwiedzie) więc ich wychodzi znacznie mniej ale generalni i tak 2 blachy. Może syrop – ważne aby nie przesładzać maluszkowi bo szybko o słodkiego można przywyknąć. Te ciacha są w sam raz. Jeśli np mąż będzie narzekał to można je po upieczeniu posmarować miodem – wsiąknie w nie i będą b.słodkie. Pozdrawiam!
Własnie upieklismy z dziecmi. Planowałam zrobić polewę, ale chyba nie zdążę (bo nie będę miała co dekorować ;)) Następnym razem robię z podwójnej porcji! Dziękuję za przepis 🙂 Zrobiłam z 4 łyżkami cukru kokosowego (zmielonego na puder) i 1 łyżką zimnej wody. Ciasto wyszło elastyczne, a pierniczki chrupiące 🙂
Julia! Dziękuję za komentarz 🙂 Bardzo fajny pomysł ze zmieleniem cukru!
Jak długo można je przechowywać?
Hej KJ, co najmniej miesiąc. Dłużej nigdy nie sprawdzałam.
A może być melasa z karobu?
Pewnie 🙂
Zastanawiam się czy jako słodzidło mogę dodać domowej roboty syrop daktylowy? Jeśli tak to czy 3-4 łyżki wystarczą?
Hej Mamo Szymcia 🙂 domowy syrop jest bardzo wodnisty (ja tak nazywam wodę z moczenia daktyli) więc może być potrzeba więcej tłuszczu i niestety mogą być mało słodkie. Zawsze potem można je posmarować miodem 😉
Pierniczki wyszły dla mnie i męża mało słodkie (jednak posmarowane miodem są pyszne!), ale dla Szymka są takie idealne! Zajada się, aż miło patrzeć 🙂 Dodałam więcej tłuszczu i posiekałam rodzynki z 3 daktylami 🙂
Blog jest wspaniały! Często tutaj zaglądam i już z kilku przepisów skorzystałam – SUPER!!! Teraz jak zaczęliśmy rozszerzać dietę to będę stałym gościem 🙂
Ciasteczka są idealne! nie możemy przestać ich wcinać 🙂 jutro też będziemy piec 🙂 w ogóle to muszę przyznać, że to mój ulubiony blog-przepisy zawsze się udają i są pyszne! dzięki i nie przestawaj!