Kiedy Filip nie miał jeszcze 6 miesięcy coraz częściej słyszałam pytania o to czy już coś jadł poza mlekiem. Postanowiłam zacząć rozszerzać dietę synka kiedy skończy 6 miesięcy. Moja mama i teściowa bardzo się irytowały, że zwlekam twierdząc, że nic nie będzie chciał jeść oprócz mleka. Pierwszy zaplanowany posiłek zaczęłam od ugotowanej marchewki. Posadziłam go na ręczniku na podłodze, a przed nim położyłam 3 kawałki marchewki. Pamiętam reakcję mojej przerażonej mamy, która nie mogła uwierzyć, że narażam dziecko na zakrztuszenie. Nie pamiętam nawet czy cokolwiek zjadł. Brał je do rączek, wkładał do buzi i rozgniatał z zamiłowaniem i głęboką fascynacją.
Rozszerzanie diety w 4 miesiącu to MIT!
Nieważne czy karmisz piersią czy butelką, dietę należy rozszerzać tylko wtedy kiedy dziecko będzie na to gotowe!
Jak poznać, że dziecko jest gotowe?
- Dziecko samodzielnie siedzi lub potrzebuje minimalnej pomocy rodzica (siedzi na kolanach).
- Nie wypycha jedzenia językiem.
- Umie chwytać i wkładać do ust zabawki itp
- Dziąsłami gryzie zabawki – wykonuje ruchy podobne do gryzienia.
- Potrafi żuć i przeżuwać.
- Niemowlę posadzone na kolanach rodzica sięga po jedzenie z ich talerza i wkłada je do buzi – żuje i połyka odrobinę. Jest widocznie zainteresowane jedzeniem.
Są dzieci, które będą gotowe w 6 miesiącu ale są i takie, które do 10 miesiąca nie pokażą żadnego zainteresowania jedzeniem. Zrozum, że każde dziecko jest inne i należy uwierzyć w jego instynkt i podążać za nim. To zdanie powinni zapamiętać wszyscy: PODSTAWĄ DIETY DZIECKA DO ROKU JEST MLEKO. KONIEC I KROPKA. Nieważne czy jest to mleko mamy czy modyfikowane. Rozszerzanie diety do pierwszego roku życia ma wprowadzić dziecko w świat nowych smaków, kształtów, zapachów i konsystencji. Nie chodzi o to aby dziecko się najadło. Siedmiomiesięczne niemowlę nie musi jeść 3 posiłków! Nie musi nawet jeść 1 posiłku. Prawem dziecka jest eksplorowanie tego nowego świata w swoim tempie.
Jelita nasz drugi mózg.
Dr Michael Gershon lider prac nad „drugim mózgiem” i twórca tego terminu udowodnił, że jelita pozostają w ścisłym związku z mózgiem i spełniają rolę drugiego centrum dowodzenia. Dr Gershon odkrył, że chore jelita wpływają na pogorszenie się stanu psychicznego (np depresja). Zaburzona flora bakteryjna coraz częściej wiązana jest z występowaniem chorób autoimmunologicznych. Wniosek jest prosty: o jelita trzeba dbać! Dlatego nie przyspieszaj rozszerzania diety dziecka jeśli wyraźnie nie jest na to gotowe. Zwykle fascynacja jedzeniem i chęć próbowania łączy się z dojrzałością układu pokarmowego dziecka, który wytwarza już enzymy potrzebne do trawienia pokarmów innych niż mleko.
Pomysły na 10 pierwszych posiłków
BLW zakłada, że dziecko je dokładnie to co jego rodzina. Trzeba jednak zachować zdrowy rozsądek. My drastycznie zmieniliśmy nawyki żywieniowe i dzięki synkowi zupełnie zrezygnowałam z rafinowanego cukru czy mąki pszennej. Mąż poza domem sobie pozwala, ja nie i dobrze mi z tym 🙂
Pokarmy proponujemy niemowlęciu najedzonemu i wyspanemu. Dziecko głodne czy senne nie będzie miało ochoty próbować czegoś co widzi po raz pierwszy w życiu. W takich chwilach chce tylko aby jego potrzeby zostały zaspokojone.
Zobacz co proponowałam Filipkowi kiedy przestałam się wreszcie przejmować opinią innych i ufać instynktowi. Świadomie nie podawałam mu glutenu, nabiału i niczego z cukrem czy solą.
- Dynia uparowana, pokrojona w wygodne do chwytania kawałki i okraszona olejem kokosowym lub masłem.
- Marchewka ugotowana do miękkości. Najlepiej podawać w całości lub przekrojona na pół (ale nie wzdłuż, kawałki powinny być na tyle długie, żeby wystawały z rączki i na tyle grube aby malutka rączka mogła je schwycić).
- Brokuł/kalafior. Ugotowane do miękkości i okraszone olejem kokosowym lub masłem. Podawane w różdżkach z jak najdłuższą łodygą.
- Kasza gryczana niepalona/kasza jaglana* lekko przegotowane, okraszone olejem kokosowym lub masłem + ugotowane warzywo czy owoc.
- Buraki ugotowane do miękkości i pocięte w grube słupki.
- Pulpet z królika czy indyka z ryżem. Pierwsze pulpety powinny być długie lub na tyle duże, żeby można je było przekroić wzdłuż.
- Kaszka kukurydziana (polenta) podawana w prostokątach. Można ją ugotować z rozgniecionym bananem, startą gruszką czy jabłkiem oraz olejem kokosowym. (KLIK)
- Bezglutenowe płatki owsiane/kasza jaglana gotowane na wodzie z tartym jabłkiem, rodzynkami/musem daktylowym i masłem/olejem koko. Na 1 część kaszy/płatków użyj 2,5 części wody aby lekko rozgotować zboża. Gotuj aż cała woda wsiąknie żeby były na tyle gęste aby chwytać je całą rączką.
- Miękka gruszka, banan czy lekko uparowane jabłko podane w dużych kawałkach. Niemowlę powinno trzymać owoc całą ręką i ssać czy gryźć dziąsełkami to co z niej wystaje.
- Zupa warzywna (nie więcej niż 3 warzywa na początek) z odrobiną masła. Warzywa (np marchew, seler, ziemniak) pokrój w grube słupki. Po ugotowaniu dodaj masło klarowane/olej kokosowy/masło/olej konopny. Zupka pewnie szybko zostanie wylana ale dziecko będzie miało zabawę 😉
*Zboża należy przed ugotowaniem wymoczyć w wodzie jak strączki. Dzięki temu stają się lekkostrawne – woda wypłukuje część kwasu fitynowego. To bardzo ważne dla małego brzuszka.
Do roku nie podawałam Filipkowi makaronu czy chleba. Nie wiedziałam jeszcze wtedy, że na rynku są makarony gryczane, kukurydziane czy jaglane. Raz na jakiś czas Filip dostawał chrupki kukurydziano – jaglane, które są dużo twardsze od ogólnie dostępnych. Dziecko musi nad nimi popracować ale też nie przyklejają się do podniebienia jak zwykłe chrupki. Bardzo fajne do nauki chwytania.
Pierwsze potrawy powinny być gotowane. Im dłużej nie będziesz podawać dziecku smażonych czy nawet pieczonych potraw tym lepiej. Możesz potraktować ten czas jako zdrowy detoks dla całej rodziny 🙂 Systematycznie będę się z Tobą dzielić pomysłami na zdrowe i szybkie menu 🙂
Jakie są Twoje doświadczenia?
Pozdrawiam serdecznie!
Źródła:
Gill Rapley & Tracey Murkett “Bobas Lubi Wybór”
Od 23 grudnia wprowadzam mojemu Malechowo stałe produkty stosując metodę BLW i jestem pozytywnie zaskoczona. Jest tak ciekawy nowych rzeczy i chętny do kolejnych prób. Jego wielki zapał powoduje,że mogłabym cały dzień stać w kuchni i coś dla niego pichcic
Witaj Aniu! Ależ bym teraz wróciła do początków… Nostalgia mnie ogarnia. Filip zachwycony był dosłownie wszystkim co mu proponowałam. Nie chodzi mi tylko o jedzenie bo rzeczywiście wszystko mu pasowało ale o tą fascynację tym co miał na tacce. Najlepszy okres nastąpił od około 11 mca do 14mca kiedy posiłki trwały nawet 1h – troszkę zjadał, troszkę się bawił, a my obok się relaksowaliśmy i przyglądaliśmy z czułością 🙂
to może jakieś przykłady posiłków dla dziecka w wieku 10-14 miesięcy? Ostatnio hitem jest zapiekana owsianka i ciasto z kaszy jaglanej oczywiście z twojego bloga. I obowiązkowo surowe banany i jabłka.
A nawiasem mówiąc szkoda, że niewiele matek rozszerza dietę tak jak opisałaś. Wszyscy rówieśnicy mojego synka już dawno są na “normalnym” jedzeniu. Wszyscy się dziwią, że mój prawie 10-miesięczniak ciągle ssie pierś kilka razy dziennie (i w nocy też:) a jedzeniem się bawi
i jeszcze zapytam, czy takie menu jest OK dla prawie 10-miesięczniaka. Rano kaszki gotowane na wodzie (coraz częściej z mlekiem kokosowym) z dodatkiem suszonych owoców . Najczęściej gotowe Holle, Nominal, Organix, el też i na bazie kasz i płatków. Syn woli gotowe kaszki, bo lubi je pić z kubeczka i takie są wygodniejsze. Do tego surowe jabłko, gruszka lub banan. Czasami ugotowane na parze mrożone porzeczki i maliny z własnego ogródka, żeby młody wiedział, że istnieją też inne owoce. Ostatnio pojawiły się pieczona owsianka i ciasto jaglane. Około 12.30 wypija zupkę z kubeczka. Wrzucam mu na szybko różne mixy warzyw,… Czytaj więcej »
Dorota piękny jadłospis!!! 🙂 🙂 🙂
Hej Dorota! Przygotowuję wpis z przykładowym menu na zimę 🙂 Już niedługo – obiecuję! Każde dziecko jest inne ale Filip do 14 mca próbował/zjadał wszystko co mu proponowałam. To był magiczny czas, a posiłki trwały wtedy nawet 1h bo synek był tak zajęty jedzeniem i zabawą rzecz jasna 😉 U nas było podobnie…absolutnie nikt w naszym otoczeniu nie stosował BLW! Miałam ciężką przeprawę z mamą i teściową ale warto było bo teraz widzą, że to miało sens. Myślę, że wiele rodzin boi się BLW bo “dziecko się nie naje”, “bo bałagan jest za duży”, “bo się zakrztusi”. BLW to ZAUFANIE… Czytaj więcej »
Hej, fajny artykul i chcialabym by moja corka tak mogla ale niestety…I tak czytajac co napisalas, zastanawiam sie co ja mam zrobic. Piszesz ze mleko jest glownym posilkiem malucha do 1 roku zycia, a u mnie niespodzianka. Mala skonczyla 6miesiecy i mleku powiedziala NIE. Kazde karmienie to koszmar, wywija sie, krzyczy, zaslania raczkami. Nie i koniec. Lekarz rozkladal rece. Wszedzie napisane ze dziecko w jej wieku powinno pic/ jesc mleko 3razy dziennie a ja jestem szczesliwa jak zje kaszke z dawka mleka o trzy razy mniejsza niz powinna ( corka jest na mleku modyfikowanym od 2 tygodnia zycia – stracilam… Czytaj więcej »
Hej Mamo 🙂 Rozumiem, że się denerwujesz ale jeśli niemowlę tak bardzo mocno broni się przed mlekiem to znaczy, że w jakiś sposób córci szkodzi. Próbowałaś podawać mleko dla dzieci z alergią na białka mleka krowiego? Mleko jest podstawowym posiłkiem do pierwszego roku życia ale jeśli jest wyraźny sprzeciw to nic na siłę. Myślę, że BLW jest właśnie dla Was! Jeśli nie mleko to zwyczajne posiłki z rodziną 🙂 Wierzę, że każde niemowlę jest w stanie wybrać to co jet mu potrzebne do rozwoju. (Oczywiście jeśli do wyboru ma wartościowe posiłki). Proponuję Ci eksperyment: przez tydzień pozwól córci jeść samej.… Czytaj więcej »
Mój synek reagował podobnie. Przez kilka tygodni wędrowaliśmy od lekarza do lekarza bo się martwiłam, że coś jest nie tak ale mnie zbywano, twierdząc że jestem przewrażliwiona bo to pierwsze dziecko i za bardzo się wszystkim przejmuję. W końcu trafiliśmy do szpitala bo mały nie chciał jeść wogóle. Okazało się że ma refluks. Odstawiłam go od piersi bo już prawie straciłam pokarm przez to, że synek tak mało jadł, poza tym przepisano mu mleko Nutramigen Puramino bo podejrzewa się, że ma alergię na białko mleka krowiego. Stopniowo nastąpiła poprawa. Pozdrawiam
Mam ten sam problem. Coreczka jak skonczyla 3,5 miesieca zaczela pic coraz mniej mleka zamiast coraz wiecej. Po 2 tygodniach nie chciala juz wcale pic. Wypychanie smoczka i wyginanie sie a potem krzyk. Probowalam wszystkiego. Smoczki, butelki, mleko, pozycje karmienia, wydluzalam czas pomiedzy jedzeniem, nawet glodzic (pomysl babci), paracetamol, masc na dziasla, dicoflor. Nic nie dzialalo. Jak tylko skonczyla 4 miesiace zaczelam dodawac kaszki aby mleko bylo troche gesciejsze i narazie pije ale jak wyczuje samo mleko to nie chce. Odrazu zaczelam wprowadzanie stalych pokarmow. Balam sie ze przestanie tez pic kaszki. Rezultat jest taki ze musze do mleka dodawac… Czytaj więcej »
Lunia, a może córcia ma uczulenie na laktozę? Może to o mleko chodzi i trzeba je zmienić? A zmagała się może z refluksem przed zagęszczaniem kaszki?
Dziekuje za odpowiedz.
Co do mleka dla dzieci z alergia to probowalismy, ten sam efekt. Z moich obserwacji wynika ze sam smak mleka jej nie odpowiada, dlatego zaczelam wprowadzac krowie mleko, mimo ze lekarz powiedzial ze dopiero w 10miesiacu. Jogurtami naturalnymi zajada sie ze smakiem i nic jej nie jest (mleko wprowadzalam prawie 2 tygodnie, po lyzecce,bojac sie alergii) 😉
Sprobuje tego co mi zaproponowalas. Jeden posilek pozwole jej jesc samej, zobacze jak zareaguje.
Niestety z eksperymentem musze poczekac az corcia wyzdrowieje, bo jest przeziebione (jest na antybiotyku)
Postaram sie dac znac jakie efekty uzyskalysmy.
Pozdrawiam
Zachęcam do wprowadzenia mleka kokosowego bo jest bardzo wartościowe. Kurczę troszkę bym się obawiała mleka krowiego :/ Mleko kokosowe jest bardzo smaczne i tłuste – niedługo po wstawieniu do lodówki cały tłuszcz zbiera się na górze w postaci skorupy więc trzeba go kruszyć i dodawać do “chudego” płynnego mleka. Jeśli boisz się o niedobór wapnia to mlekiem krowim go nie zapewnisz…Dobre źródło wapnia znajdziesz w: suszonych figach i morelach (wymocz je w wodzie i możliwe, że córcia da sobie z nimi radę), migdałach (mleko robimy podobnie jak kokosowe: namocz migdały na noc, rano odcedź i zmiksuj ze świeżą przegotowaną wodą,… Czytaj więcej »
Hej, bardzo się cieszę, że trafiłam tutaj, mój półroczny synek jest powoli wdrażany w BLW. Chciałabym się dowiedzieć, czy jeśli w wieku 13 miesięcy pójdzie do żłobka to będzie umiał samodzielnie jeść to, co mu dadzą? Zakładam że do tego czasu memłanie przejdzie w połykanie, ale czy na pewno? Mój straszy poszedł do żłobka gdy miał 6 miesięcy więc trochę inaczej to poszło, karmiony był łyżeczką bo musiał… I druga sprawa – gluten. Tyle się o tym mówi, a przecież nawet podano, że to bujda na resorach, chwyt marketingowy, itp. O ile nie ma się alergii to czemu to takie… Czytaj więcej »
Witaj Elwira! dziękuję i bardzo się cieszę 🙂 Filip doskonale radził sobie sam w wieku 13 mcy. Dziecko, które od początku uczy się samodzielnego jedzenia już około 10 mca będzie bardzo sprawnie kierować jedzenie do buzi. Myślę, że nie ma co się martwić na zapas – macie jeszcze pół roku. Sama zobaczysz jak szybko będzie się rozwijać koordynacja oko-ręka-buzia. Problem może być jedynie z płynami bo przy piciu z kubeczka Filip często cały się zalewał i póki mi na to pozwalał to lekko przytrzymywałam kubeczek czy miseczkę przy dopijaniu płynnej części zupy. Bez adaptacji raczej się nie obędzie więc będąc… Czytaj więcej »
Ok, to pasuje do objawów jakie mamy my, pokolenie chleba z masłem i cukrem 🙂 spróbuję i na sobie. Dzięki
Witam a jaka woda do gotowania posiłków? Z kranu z dzbanka dafi to chyba nie za bardzo ?
Hej Ana, ja używam dzbanka z filtrem Brita. Pozdrawiam
Ciekawy wpis. Ja zaczynałam blw niewiele wiedząc o samej metodzie i że tak się to nazywa 😉 W zasadzie to moja 8 miesieczna córcia zdecydowała za nas bo była tak zainteresowana jedzeniem, nowymi smakami , a przy tym wszystko chciała robić sama i próbować jeść rączkami. Ja tylko starałam się nadążyć za oczekiwaniami/potrzebami dziecka – stąd pierwsze ugotowane warzywa podawane do rączki, podłużne kotleciki mielone z indyka czy mieviutkie owoce jak banan czy gruszka… Szczęście mojego dziecka bezcenne gdy mogło samo jeść rączkami ;)) Teraz mała ma 10 miesiecy I zaczynamy naukę jedzenia łyżeczką… początki są trudne, ale probujemy dalej.… Czytaj więcej »
Świetnie to podsumowałaś 🙂 Dziecko samo nam pokaże kiedy jest gotowe, a my zamiast przejmować się kalendarzami powinniśmy obserwować dziecko i ufać jego instynktom. Niby takie proste, a jednak nie serwujesz pierwszych pokarmów w określonym czasie to często spotka Cię krytyka i niezrozumienie. Łyżeczką wcale się nie przejmuj! Kładź ją do każdego posiłku, pokazuj jak działa i tyle. Filip długo nie chciał jeść łyżeczką i wolał paluszki. Dopiero około 14 mca zaczął większość posiłku jeść łyżeczą. Za to jego kuzynka kiedy miała roczek wolała jeść łyżeczką i bardzo sprawnie jej to szło. Pozdrawiam!
Witam,
Moja córka skończyła 6 miesięcy i chciałabym wprowadzić BLW. Oczywiście lekarka przeraziła się, że czemu tak późno wprowadzam pokarmy stałe. Stwierdziła również, żeby nie używać oleju kokosowego, bo można dostać alergię na nie. Jeszcze nie spotkalam się z alergią na olej kokosowy.
Cześć Justyna! Pediatrzy nadal trzymają się kurczowo zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci gdzie dzieci kp miały być karmione mlekiem mamy do 6 mca, a dzieci na mm już w 4 mc powinny mieć rozszerzaną dietę. W 2014 polskie zalecenia zmieniły się ale nadal można odczytać je tak, że już w 4 mcu należy rozszerzać dietę. W poprzednim schemacie żywienia dzieci (z 2007 r.) moment wprowadzania nowych produktów był inny dla dzieci karmionych piersią i inny dla dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym. Teraz mamy JEDEN SCHEMAT dla dzieci kp i dzieci na mm, co idzie w parze z zaleceniami… Czytaj więcej »
Dzięki za uspokojenie mnie. Wczoraj sprobowalysmy pierwszy raz marcheweczki z olejem koko. Na razie mała się bawi jedzeniem. Piedatrzy sa różni i niestety trzymają się starych schematów. Małej nic nie brakuje bo jest na moim mleku a waży ponad 8 kg. Pomału będziemy rozszerzać sobie dietę z BLW. 🙂
Pierwsze koty za płoty 🙂
Hej blw mamo! Dzięki za Twe rady i opisy Twoich zmagań. To pomocne nam, na początku naszej drogi. Pozwolisz, że zadam Ci kilka pytań? Może będziesz wiedzieć… Moja córka za chwilę będzie mieć 7 miesięcy. W moim przekonaniu wykazała gotowość na wprowadzenie jedzenia po 6, więc zaczęłam ją częstować warzywami (głównie korzenne + te z naturalnymi uchwytami). Niewiele tam było zabawy bo dzieciak od razu wkładał wszystko do buzi i nawet ileś połknął (veni, vidi w pieluszce;). Mój problem tkwi w tym, że mała cierpi na refluks od 3 miesiąca (podobno łagodny, więc nieleczony) i jedzenie też wraca górą po… Czytaj więcej »
Hej Maria! Refluks to koszmar ale z wiekiem będzie coraz lepiej. Ząbkowanie może niestety wzmocnić jego objaw ze względu na większą ilość śliny ;-( Świetnie, że karmisz piersią bo nic lżej strawnego nie będziesz w stanie nigdy zaoferować, a przy ząbkowaniu i refluksie to zbawienie. Filip nie cierpiał z powodu refluksu ale dużo o tym czytałam i wyczytałam, że rozszerzenie diety może znacznie refluks złagodzić! Jesteś z Córcią cały czas i na pewno dobrze już znasz jej reakcje, język ciała dlatego jestem pewna, że będziesz wiedziała czy jest w stanie próbować nowych smaków. Nie zwlekałabym z wprowadzaniem innych pokarmów niż… Czytaj więcej »
Super jesteś! Dzięki, że chciało Ci się odpisywać. Dzięki za wszelkie rady. Mój health visitor była do niczego. Chce mnie skierować do dietetyczki, więc się prawie obraziłam, że sugeruje, że moje mleko nie wystarcza i muszę się konsultować ze specjalistą. No zobaczymy co z tego wyjdzie. O pomidorach i innych kwasowych też czytałam, ale nigdzie nie widziałam o mięsie tłustym. Zęby wyszły, więc od jutra wracamy do próbowania różnych smakołyków 😉 Raz jeszcze dziękuję!
Nie ma problemu Marysiu 🙂 aż się boję co ten dietetyk Ci poradzi bo moja koleżanka z Dublina usłyszała, że ma synkowi podawać majonez, orzechy, chleb tostowy i płatki śniadaniowe :-/ Chłopczyk miał niedowagę bo bardzo często chorował na rota i lądował w szpitalu. Ja nie żartuję – taką dostała radę od specjalisty… Marysiu najlepiej byłoby się skontaktować z mamą, która już ten temat przerobiła. Może fora nt blw albo o żywieniu w ogóle – jeśli trafię na coś sensownego to Ci podeślę. Dziecko z refluksem powinno jeść mało ale częściej – pewnie tak właśnie jest z karmieniem piersią? Będziesz… Czytaj więcej »
Witaj, my własnie zaczynamy BLW. W prawdzie Nine brakuje jeszcze 2 tygodni do pełnych 6 miesięcy, ale sama już siedzi, i zagląda za jedzonkiem. I tu moje pytanie, o ile z jabłkiem nie mamy problemu, bo tylko na razie się “dosysa” to marchewka mnie martwi. A mianowicie mała odgryza dziąsłami duże kawałki. Mi od razu w takiej sytuacji serducho podchodzi do gardła, jak sobie z tym poradzi ze się zakrztusi itd. Czy poczekać jeszcze te dwa tygodnie? A może rozgotowywać tą marchewkę ( czy inne warzywo) bo mogła to rozgnieść o podniebienie, czy kupywać duże marchewy takie by się nie… Czytaj więcej »
Mam jedno pytanie, jak to mozliwe ze dziecko nie zakrztusi sie takim kawalkiem marchewki czy brokuła?
Hej Monika, na pewno nie raz ale to część procesu nauki jedzenia i poznawania własnego ciała. Dziecko może się krztusić zawsze, kiedy weźmie za duży kawałek ALE szybko nauczy się odgryzać tylko tyle, ile jest w stanie połknąć:-) Zakrztuszenia będą coraz rzadsze. Dziecko uczy się cofać jedzenie z przełyku do ust i wypluwać. Dopóki dziecko aktywnie odkrztusza nie wkraczamy, nigdy nie podnosimy rąk (kawałek jedzenia może przedostać się do płuc). Filip nie krztusił się często i mnie jakoś to nie przerażało…z mężem czy babciami było już gorzej. Zwykle zakrztuszenie trwało kilka sekund, radził sobie sam i jak gdyby nigdy nic… Czytaj więcej »
Hej 😉 moja coreczka za 2 tyg skonczy 6 miesięcy a już wyrywa sie do jedzenia. Trzymając ją na rękach przy posiłku próbuje jeść z talerza. Mam jej pozwolić czy to może za wczas?
Hej Anka! Ja bym pozwoliła 🙂 Rozumiem, że już siedzi z minimalną pomocą? Ależ zazdroszczę tych cudownych początków kiedy każdy rodzaj jedzenia na tacce powoduje fascynację 🙂
czy mogę prosić o przepis na pulpety nie krzywdzące małego brzuszka?;))
Witam. Zaczęłam przygodę z blw już jakieś 2-3 tyg temu, idzie nam całkiem dobrze. Ale czemu unikasz glutenu? Ja sugerowalam się schematem i zaczęłam podawać łyżeczka kaszke przed 6 miesiącem 😮 a potem w postaci kostek gdy mała zsczela blw. teraz odstawilam bo ma zaparcia i już ryz, marchewka i kaszka poszły w odstawke i nie wiem co dalej robić 🙁 codziennie je parzone jabłko, wczoraj skropilam warzywa oliwa
Cześć Marta! Mnie ten schemat troszkę przeraża i nigdy się go nie trzymałam… Filip dostał orkisz (makaron, domowe kruche ciasteczka) i żyto (chleb) po roku. Nie jest uczulony na gluten(nawet na pszenicę) i mam wrażenie, że cała ta akcja wprowadzania glutenu bardzo wcześnie nie do końca jest dobra i przed niczym nie chroni (np celiakia). Marta od dłuższego czasu interesuję się paleo i LCHF i dochodzę do wniosku, że zboża nie są nam do szczęścia potrzebne. Niestety nie jest to łatwe i my z mężem staramy się jeść bg więc i nasze dziecko je bg. Mąki pszennej nie używam wcale,… Czytaj więcej »
Mała za 5 dni kończy 7 miesięcy, blw zaczęłam po 6 miesiącu, to chyba nie za wcześnie? Wcześniej była na piersi i kupka była najrzadziej raz dziennie. Teraz się strasznie męczy. Może za dużo na raz jej urozmaicilam? Dużo już próbowała, ryż jablko marchew brokul kalafior awokado cukinie ziemniak dynie batat. Może przesadzilam? Ale sugeruje się tym co piszą w necie, książkach, a niekiedy to można zglupiec od tych wszystkich informacji 🙁 dzięki za radę z burakiem
Można zgłupieć więc Marta skup się na Córci 🙂 Bo schematy są dla wszystkich, a każde dziecko jest inne! Jeśli próbuje sama i nikt jej nie karmi to absolutnie się nie martw. Jeśli buraczek jej zasmakuje to powinien pomóc. Pozdrawiam!
bardzo rozsądny wpis, który mi pomoże, bo planuję rozszerzać dietę mojej Julci, jestem już przyzwyczajona do parowania warzyw, bo od jakiegoś czasu korzystam z parowaru Morphy Richards, jak przygotowuję jedzenie dla całej rodziny, więc myślę, że z małą nie będzie problemu. jak myślisz, jak duże porcje warzyw należy wprowadzać w 10 miesiącu? codziennie przy jednym posiłku?
Matylda i o to chodzi w blw właśnie, że gotujesz dla wszystkich 🙂 Wiadomo z głową bo solimy po odjęciu porcji dziecka itp ale jednak dostaje to co inni domownicy i jest częścią posiłku. Podawaj jej kiedy siadacie do stołu (pewnie czasem trafi się drzemka i nie będzie wam towarzyszyć przy każdym posiłku), a Córcia jeśli będzie jadła sama nigdy nie zje za dużo. Nie ma czegoś takiego jak wielkość porcji… Na tackę podajemy niewiele, a kiedy dziecko już zje można zaproponować dokładkę. Według Gill Rapley dzieci jedzące samodzielnie potrafią rozpoznać, które produkty im szkodzą (np alergia) i ich nie… Czytaj więcej »
Dzień dobry, Moja Alina ma już prawie 7 miesięcy a na razie dobrowolnie przełknęła zaledwie parę kęsów. Na widok łyżeczki zamyka buzię, chociaż poza tym w buzi lądują wszystkie pozostałe przedmioty. Tolerowalnym smakiem jest jabłko i banan (nie wykrzywia się, gdy przyłożę jej do buzi, a nawet uśmiecha się, gdy posmakuje słodki smak). Wczoraj i dziś ugotowałam kawałki dyni i podałam w miseczce. Za pierwszym razem przełknęła 2 kęsy wielkości swojego 7-miesięcznego paznokcia. Za drugim razem nic (zgniatała warzywo rękami). Wcześniej próbowałam z marchewką, ziemniakiem (papki) i kaszką jaglaną. Efekt mizerny. Za nami już prawie 4 tygodnie podchodów. I ręce… Czytaj więcej »
Kasiu! 7 miesięcy to dla niektórych dzieci ciągle za wcześnie. Pamiętaj, że podstawą jej diety jest mleko – czy to z piersi czy modyfikowane – a wszystkie inne pokarmy dziecko zacznie jeść w swoim czasie. Wiem, że dookoła atakują schematy, dzienne porcje liczone w ml, teściowa, mama, pediatra… Alinka zacznie jeść ale musisz uzbroić się w cierpliwość. Filipek zaczął zajadać w wieku 8 miesięcy i do ok 14 miesiąca mógł siedzieć w krzesełku nawet 1h i jadł i bawił się na zmianę. Zadbaj o …atmosferę. Staraj się sadzać Alinkę z Wami do stołu kiedy tylko jecie, a ona nie śpi.… Czytaj więcej »
PS: gotowane udko podane na kości często jest tym co małe tygryski lubią najbardziej. Nie chodzi o to aby to mięso pogryźć (bo i czym?) ale possać 🙂 Rozbudzamy kubki smakowe 😉
Bardzo cenne wskazówki i informacje. Nasz synek zaczął właśnie 7 miesiąc i zaczełam rozszerzać pokarm mleczny o rózne inne posiłki. Z reguły je miksuję, ale od jutra chcę wypróbować metodę BLW.
Blw mamo czy mogłabys polecić ze swojej strony książki z przepisami BLW, które cenisz najbardziej i czesto z nich korzystasz.
Będę tu zaglądać
Hej Kasiu! Podejście do żywienia gdzie dziecko je samodzielnie jest bardzo rozwijające i warto przeżyć ten początkowy bałagan 🙂 Kasiu ja korzystam z przepisów Anny Ciesielskiej “Filozofia Smaku”, Jamiego Olivera – zwykle wychodzi mi zupełnie coś innego ale zawsze inspiruje gdy weny brak. Lubię książkę Julity Bator “Zamień chemię na jedzenie” ale też bardziej jako inspirację. Jeśli nie masz książki nt BLW to warto kupić “Bobas Lubi Wybór – Książka Kucharska” G.Rapley & T.Murkett (TA). Najczęściej jednak pomysły czerpię ze zdjęć na Instagramie 😉 Rozszerzanie diety metodą BLW to tak naprawdę jedzenie tego samego co mama i tata. Wystarczy odłożyć… Czytaj więcej »
Wszystko fajnie, ale trudno mi wyobrazić sobie, że mamy jeść tylko to co nasz niemowlak 🙂 To na prawdę trudne! Szczególnie dla męża. No i jak uniknąć chleba? 🙁 Nie można wprowadzać blw mniej restrykcyjnie? Tzn.bez jedzenia tylko tego co dziecko? No i czy na prawdę trzeba unikać glutenu? Fakt, przed 6 msc też mam obawy, ale po 6 msc nie można? No i najbardziej mi szkoda wylanych zupek, bo planuję kupić ekologiczne mięsko i warzywa zamrozić na zimę, żeby były bez chemii, więc trochę szkoda żeby szło na zmarnowanie no i nie starczy tego żeby cała rodzina się najadła… Czytaj więcej »
Naomi ale na początku maleństwo nie będzie z Wami jadło każdego posiłku 😉 My zaczęliśmy od obiadów i jeszcze wtedy bardzo się bałam wprowadzić “wszystko” więc podawałam jednego dnia troszkę tego, potem dodawałam stopniowo. Stawiałam na prostotę czyli jak jedliśmy gulasz z warzywami kaszą gryczaną to Filipek dostawał kaszę i kilka większych warzyw, kawałek mięsa. BLW nie może być trudne dla rodziny! Musicie tak to sobie poukładać, żeby wszystkim było z tym dobrze. Zupki nie będą się przecież marnowały bo takie maleństwo do kubeczka potrzebuje kilku łyżek i wcale nie jest powiedziane, że tego nie wypije. Ok czasem rozleje ale… Czytaj więcej »
dziękuję za odpowiedź 🙂 lekarka mnie zestresowała, bo kazała wprowadzać gluten już od 18 msc życia. Nie wiem czy mam ją oszukać za 2 miesiące że wprowadziłam? 🙂 Synek ma prawie 5 miesięcy teraz i nic na razie mu nie dawałam oprócz mleka z piersi. Nie siedzi jeszcze samodzielnie, ale trzymany przy stole na rękach wyciąga ręce do talerza. Ale chyba to jeszcze za wcześnie? Zaczyna się rozszerzanie diety od marchewki czy nie ma to znaczenia? A co z owocami? Bo np.jabłko jest dość twarde surowe i jak dzidziuś ma je zjeść bez tarkowania? 🙂 A kiedy podawać dania mięsne… Czytaj więcej »
Witam , moja coreczka ma 7 miesiecy. mam pytanie, czy owoce np. jablko albo gruszka maja byc gotowane czy moga byc surowe ?
Hej Olu! Mogą być surowe 🙂 Nawet skórki nie trzeba obierać bo dzieci ją wypluwają ale oczywiście można. U nas najlepiej sprawdzało się podawanie całego owocu – podtrzymywałam swoją ręką, a Filipek trzymał rączką albo moją dłoń albo z wolnej strony jabłka czy gruszki. Można też podać długi, gruby kawałek aby łatwo go było chwycić. Pozdrawiam
Swietny blog z duzym zakresem wiedzy odnosnie wprowadzania stalych pokarmow. Przesledzilam juz chyba kazdy przepis 🙂 Na pewno wykorzystam w diecie naszego 6miesiecznego maluszka. Mam jednak pytanie. Mowi sie, ze metoda BLW polega na tym, ze dziecko je wszystko to co my (zakladajac, ze rodzice odzywiaja sie zdrowo). Skad zatem w przepisach oznaczenia, ze dane potrawy sa od 10, 12 mca? Nie moge jesc z dzieckiem takich samych posilkow ? Znalazlam juz wiele sprzecznych informacji odnosnie jajek, orzechow, ryb. Jedyny powtarzajacy sie ‘zakazany’ produkt w pierwszym roku zycia to mleko krowie. Pozdrawiam!
Dziękuję Kasiu 🙂
Te oznaczenia wynikają jedynie z ….próśb Czytelniczek. Zwykle jeśli chodzi np o smażoną potrawę to piszę tylko, że najlepiej zacząć od gotowanych lub, że lepiej aby to nie był pierwszy posiłek dziecka. Metoda BLW zakłada, że dziecko ma na tyle dobrą intuicję, że instynktownie będzie odmawiać jedzenia potraw, które dziecku nie służą. Gill Rapley zaobserwowała nawet, że dzieci alergiczne unikają produktów, na które są uczulone. Niesłychane!
Pozdrawiam cieplutko!
Dziekuje za odpowiedz. My testujemy stale pokarmy dopiero od tygodnia ale mamy za soba juz rozne kombinacje makaronow, warzyw, nasion. To naprawde mega frajda nie tylko dla dziecka, ale tez rodzicow. Polecam BLW kazdemu ! 🙂
Dokładnie Kasiu! W głowie mi się nie mieści, że są rodzice, którzy nie spróbują “bo nie” ;-(
Jak zrobić pierwsze pulpety z mięsa? Pozdrawiam i dziękuję za podpowiedź
Witam. Móje dziecko skończyło 9 miesięcy. Od 6 miesiąca rozszerzamy dietę. Jednak cały czas mamy problem. Obiadki czy kaszkę z łyżeczki wsuwa chętnie. Nie jest za to fanem brania jedzenia do ręki. Od.3 miesięcy cały czas coś próbuje dać, ale dotyka tylko ust i ląduje na ziemi. Poza chrupkami kukurydzianymi. To spowodowało, że stwierdziłam że Blw nie jest dla nas. Czy to nie za późno, by dalej próbować? Moze faktycznie mój syn nie będzie chciał jeść z rączki? Czy mogę dawać mu posiłki lyzczka, a przy okazji dawać coś w kawałku? Proszę o radę, bo boję się, że już przegapiłam… Czytaj więcej »
Witaj Natalia! Nie poddawaj się – absolutnie nie jest za późno! Powiedz proszę czy dietę rozszerzaliście po 6 mcu kiedy synek już siedział? Czy to była łyżeczka od początku? Czy może zaczęliście BLW ale synek nie chciał jeść i przeszliście na łyżeczkę? Ważne pytanie: czy synek raczkuje? Czy raczkuje z zaciśniętymi piąstkami? Jeśli nie to może mieć “nieodwrażliwione” rączki i trzeba je masować (najlepiej skontaktować się z terapeutą SI). Myślę, że jeśli synek boi się dotykać (przepraszam ale nie mam pewności czy on bierze i dotyka do ust, czy Ty podajesz? Zrozumiałam, że Ty podajesz) to to troszkę niepokojące bo… Czytaj więcej »
Dzięki za odp 🙂
Zaczęłam rozszerzać po 6, zaczynał siedzieć. Od początku łyżeczka. Co do sposobu podania, to kładę mu na stoliku, vierze sam do rąk, większość zazwyczaj od razu ląduje pod stloem, rozgniecione. Trochę je, ale są to symboliczne ilości i głównie mięso. Z rączkami jest ok. Chętnie dawalabym mu się bawić jedzeniem, ale on bardzo szybko się nudzi, po 10 minutach che już się uwolnić z fotelika.
A moja córcia skończyła 6 miesięcy, jak tylko daje jej odrobinkę marcheweczki zblendowanej lub ziemniaka to je baardzo chętnie, mamla w buzi. Widzę, ze jej sie to podoba. Problem w tym, ze nie siedzi…Czy mogę jej tak podawać odrobinkę warzywek?
Bellaremedios nie musi sama potrafić usiąść ale posadzona powinna siedzieć stabilnie (np na kolanach) i nie kiwać się na boki. Naprawdę wstrzymałabym się jeszcze bo to nie jest tak, że “moje dziecko nie jest gotowe na jedzenie więc czekamy z blw i teraz podaję papki” Dziecko te papki memła z ciekawości ale to nie oznacza, że jest gotowe (układ pokarmowy nie jest wystarczająco dojrzały). Zdrowe dzieci zaczynają jeść samodzielnie zwykle kiedy już stabilnie siedzą ale niekoniecznie duże ilości na początku. Czasem wygląda to tak jakby nic nie zjadły ale jednak coś tam posmakowały, a na pewno podotykały, powąchały. Do roku… Czytaj więcej »
Czy moglabys mi prosze napisac jakiej firmy kupowalas chrupki jaglane dla synka?
Hej Marta! Proszę 🙂 KLIK z tej firmy są też gryczane.
Blw mamo, czy częste jest wymiotowanie przy pierwszej próbie jedzenia? Dzisiaj córka skończyła 6 miesięcy, podałam jej ugotowaną marchewkę i ziemniaka, ale jak tylko coś dostało sie na język to od razu zwróciła mleko, które zjadła wcześniej. Tak się zdarza? Kiedy ponowić próbę?
Pozdrawiam
Hej Olu! Na początku to normalne bo chodzi o wrażliwy odruch wymiotny, który w miarę ćwiczeń czyli samodzielnego jedzenia zacznie się przesuwać ze środka języka do tyłu. Myślę, że proponować codziennie jeden posiłek i obserwować. Ziemniak generalnie nie jest najlepszy na początek ale dynia i awokado są świetne!
Witam. Mój syn tydzień temu skończył 6 miesięcy i w zasadzie od tygodnia próbowałam mu podawać najpierw ziemniaka a teraz marchewkę (zmiksowane łyżeczką bo powiem szczerze że boje się krztuszenia. Jest na piersi i od małego bardzo krztusi mi się podczas jedzenia ) ale nie chce jeść wypluwa wszystko wysuwa język czy to znaczy ze nie jest jeszcze gotowy na rozszerzenie? Jak my jemy to on jest zainteresowany i widać ze chciałby jeść. Jest też dużym dzieckiem bo waży około 10 kg. Nadmienię że chciałabym jednak spróbować blw.
A co to za krzesełko?
P.S. Korzystam z przepisów, tylko czasem brakuje mi wieku, od którego są polecane 🙁
A dlaczego do roku nie dawałaś chleba?
Mamusie powiedzcie mi a jak z waszym strachem o to ze maluszek się zakrztusi !? Miałyście tak , co zrobić z tym . ? Moja Malutka jest bardzo zainteresowana za każdym razem gdy my jemy , zabiera nam z raczek to chleb to jabłko i chciała bym jej dawać już więcej i stosować metodę BLW ponieważ papek No nie chce za żadne skarby , ale bardzo się stresuje ponieważ ma już dwa żabki i gryzie mocno a ja się boje ze za dużo ugryzie zacznie się dławić . Jejku co robić !?
Olej kokosowy jest równie smieciowym tłuszczem co smalec. Szyciu bum tego nie podała niemowlęcia.
Zupełnie się nie zgadzam 🙂 ale wiem, że wielu dietetyków i lekarzy podają takie informacje. Poczytaj wywiad z dietetykiem na temat tłuszczów TU
Zalecenia AHA (American Heart Association – Amerykańskiego Stowarzyszenia Chorób Serca) z 15. czerwca 2017:
“(…) The main sources of saturated fat to be decreased are dairy fat (butter), lard (pork), beef tallow, palm oil, palm kernel oil, and coconut oil (…)”
Podałabyś niemowlęciu w pierwszym posiłku olej palmowy albo smalec wieprzowy? Ja nie. Ale poza tym jednym, z czym się nie zgadzam, cały artykuł fajny i inspirujący do BLW 🙂
źródło: http://circ.ahajournals.org/content/136/3/e1
Witam. Jestem tu po raz pierwszy. Poszukując, ponieważ mój synek mimo skonczonych 11 m-cy, je tylko moje mleczko. Szukam odpowiedzi jak mu pomóc wejść w świat smaków bo udaje mi się dać mu zaledwie 3-4 łyżeczki czegokolwiek i nie chce więcej a nie sprawiało mi radości wpychanie (zresztą wymiotował po 2 takich próbach). W wakacje zainteresował się owocami dawanymi mu do rączki i nawet zjadał bez przykrych konsekwencji po kilka sztuk. I tu moje pytanie- czy ktoś miał tu tak późnego i wybrednego smakosza? Dodam, że zaczął siadać 2 tygodnie temu (już się martwiłam ale wczoraj zaczął też stawać więc… Czytaj więcej »
Cześć Mariola! Na BLW nie jest za późno! Daj chłopakowi szansę bo widać, że samodzielne jedzenie bardzo mu odpowiada. Daj sobie pełen tydzień aby nie stresować się, a najlepiej zapisuj to co synek zjadł (kartka na lodówce czy notatka w telefonie) abyś miała pełen obraz bo jednego dnia może zjeść mało, a kolejnego każdy posiłek z dokładką. Dbaj o atmosferę bo to jest najważniejsze: bez pośpiechu, bez namawiania, bez karmienia (możesz załadować łyżeczkę np zupą krem itp i podać synkowi do rączki albo położyć na tacce krzesełka – to nadal BLW). Powodzenia!
Próbujemy. Na razie sie bawi 😉
Ten blog spadł mi z nieba. Mój syn kończy jutro pół roku i zaczynamy przygodę z jedzeniem :). Już kilka razy piekłam placki jaglane, oczywiście sama zjadłam prawie wszystkie :). Bardzo dziękuję i pozdrawiam serdecznie :).
Beata! Juuuuppppiiiiiii bardzo się cieszę <3 Daj znać jak poszło bo ten pierwszy kontakt z jedzonkiem to nie lada wydarzenie!
Dlaczego nie podawalam glutenu do roku ?
Droga BLW Mamo, zwracam się do Ciebie z prośbą o poradę. Jestem mamą blisko 10 miesięcznej córki i czuję, że robię szereg błędów przy rozszerzaniu diety, zapędziłam się w kozi róg i nie mam koncepcji jak z niego wyjść. Moja córka ma skończone 9 miesięcy, jeszcze samodzielnie nie siedzi więc karmię ją w bujaczku lub na kolanach. Od skończonego 6 miesiąca rozszerzam jej dietę i do tego wciąż karmię piersią (4 razy w ciągu dnia + karmienia nocne). Mam wrażenie, że część moich problemów wynika z tego, że córka nie siedzi samodzielnie w krzesełku więc nie obserwuje jak z mężem… Czytaj więcej »
Iwka! Nie redukuj kp – to po pierwsze. Dużo tu problemów opisałaś. Mam taką obserwację: jeśli ona siedzi na twoich kolanach to czemu nie może siedzieć w krzesełku podparta poduszkami?? Nie chodzi o to, że musi potrafić samodzielnie USIĄŚĆ ale posadzona ma stabilnie siedzieć. Czy macie zalecenia od rehabilitanta/fizjo aby jej nie sadzać? Pamiętaj – stopy muszą mieć oparcie – to szczególnie ważne w przypadku córki. Jeżeli ona nie bierze do buzi zabawek i gryzaków to należy ja najszybciej udać się do neurologopedy – wtedy też zapytać o potrzebę konsultacji z fizjoterapeutą (może problemy z napięciem mięśniowym dodatkowo wyjdą) i… Czytaj więcej »
Super porady dla niedoświadczonych mam. Czeka mnie wprowadzanie posiłków dla córki, teraz wiem jak do tego podejść. Przepisy super tylko martwi mnie ten olej kokosowy. W krajach skandynawskich powoli zostaje wycofywany z rynku ponieważ podobno jest gorszy dla organizmu niż świński smalec.
Hej Kasiu! Dziękuję <3 co do tłuszczu to ja się nie zgadzam... wiem, że jest teraz akcja przeciw kokosowi ale te amerykańskie badania pozostawiają wiele do życzenia, a smalec...szczególnie gęsi jest dla człowieka małego i dużego dobrym tłuszczem. Najgorsze są oleje roślinne rafinowane, a w szczególności olej rzepakowy bo rzepak jest modyfikowany genetycznie i mocno pryskany roundapem ;/ Oleje roślinne tylko nierafinowane i na zimno - wyjątek oliwa z oliwek. Polecam wywiad z dietetykiem – są dietetycy, którzy mają inne poglądy bo tak uczy się na studiach ale są i tacy, którzy wiedzę zgłębiają i mają inne zdanie 😉
A co myślisz o posiłkach puree od Holle? Mają taki mus dyniowo zbożowy, nie próbowałam jeszcze ale podobno okej. Byłabym wdzięczna za twoją opinię.
Asiu – pewnie 😉 co tylko chcesz byle by dziecko samo łapką jadło 🙂
Super blog. Chciałabym zaczac przygodę z BLW tylko proszę o radę gdzie ja mam kupować te warzywka i mięsko? Jakieś Eko np.z Lidla? Gorzej z mieskiem. Zaczęłam rozszerzać dietę od 18 tyg.niestety pod namową pediatry,karmie piersia. Podaje sloiczki i do tej pory to właściwie było bardziej probowanie nowych smaków niż najadanie się ale Niunia jest już bardzo zainteresowana jedzeniem. Jak jem banana to daje jej spróbować i tak się cieszy że widzę że sprawia jej to duża radość więc chce zacząć działać ale nie wiem gdzie kupować te warzywka i mięsko. Czy może to być indyk taki z mięsnego? Bo… Czytaj więcej »
Gosiu! Dziękuję <3 Wybieraj eko jeśli możesz ale jeśli chodzi o rodzaj mięsa to KAŻDY: cielęcina, królik, kurczak, indyk, wołowina, wieprzowina. Ja kupuję królika w Lidlu lub mięsnym, kurczaka eko (Zagrodowy czy od rodziny ze wsi), mam dostęp do indyka eko kilka razy w roku (rodzice dostają od znajomych i mają zapasy w zamrażalce), jesli chodzi o wołowinę i wieprzowinę to kupuję w mięsnym (mam blisko dobry sklep mięsny). Unikam zakupów w Auchan (tam kupuję tylko kurczaka Zagrodowego bo u nas w mieście tylko tam go mają!). Pewnie, że czasem się zdarzy kupować w biedrze czy lidlu ale na początku… Czytaj więcej »
Dlaczego bez nabiału i glutenu do ukończenia roczku? Nie ma badań, które skreślają te produkty.
Justyna! Opieram się na dietach, które naprawiają jelita i skutecznie leczą lub minimalizują schorzenia jak stwardnienie rozsiane czy autyzm… Pewnie, że można podawać ale naprawdę nie jest to potrzebne.
Aniu, cudowny blog! 🙂
Dopiero dziś go odkryłam, bo szukam inspiracji do rozszerzania diety mojej 6 miesięcznej córeczki, no i już Cię uwielbiam 🙂
Zatem ile miesięcy miał Filipek, gdy rozpoczęliśmy przygodę z rozszerzaniem diety? Moja Oliwka właśnie skończyła pół roku, ale jeszcze nie siedzi. I cały czas się głowię, czy czekać z BLW aż usiądzie, czy już dawać jej papki… Czytam różne książki i artykuły i cały czas mam wątpliwości. Pomocy!
Hej Małgo! Filipek siedział stabilnie w wieku 6 mcy i ….sam rozszerzył sobie dietę odbierając tacie gruszkę 😉 Ja bym się wstrzymała – tak się uczyłam. Chodzi o to, że te kilka tygodni może wszystko zmienić i Twoje dziecko “dojrzeje” do rozszerzania diety. Warto porozmawiać z dobrym fizjoterapeutą, a najlepiej osteopatą. Ważne aby dziecko jadło do 9 miesiąca – oczywiście nie mówię, że tyle macie czekać ale bywa tak, że i stabilnie siedzące maluszki początkowo nic do buzi nie biorą, a przełomowy jest zwykle 8mc. Jeśli nadal nic to trzeba już się zainteresować sytuacją – dużo o tym mówię w… Czytaj więcej »
Dziękuję Aniu, rozwiałaś me wątpliwości. Spore szczęście zatem miałaś z początkami Filipka 🙂
Oliwka właśnie próbuje już siadać, więc może i siedzieć wkrótce będzie,
zatem jeszcze poczekam… wbrew wszystkim babciom i ciociom dookoła 😉 A na fb już też do Ciebie oczywiście dołączyłam 😘
Hej chciałabym się poradzić. Mój synek ma 6 miesięcy i od tygodnia rozpoczęliśmy przygodę z rozszerzaniem diety. Na pierwszy ogień poszły ugotowane na parze warzywka- marchewka, ziemniak, fasolka i cukinia. Posadziłam go w krzesełku (chociaż właśnie jeszcze stabilnie nie siedzi) chwytał je, brał do ust, ale po chwili przy każdej próbie się krzywił, wypluwał i miał odruch wymiotny. Innym razem za nawową teściowej postanowiłam później zblendować te warzywka, dodać odrobinę mleka, zrobić taką jakby zupkę, ale nic z tego ja mu łyżeczkę do buzi, a on tę porcję wypluwał i na śliniaczek. Ze słoiczkami to samo wszystko wypluwa krzywiąc się… Czytaj więcej »
Paulina! Tak – to właśnie tak wygląda 🙂 Tak naprawdę już sam fakt, że synek bierze do ust kawałki jedzenia to OGROMNY SUKCES <3 Zwykle dzieci zaczynają faktycznie rozgniatać dziąsłami i połykać po 7 mcu, ważne by nastąpiło to do 9 mca życia. Pamiętaj, że BLW nie wyklucza papek - podajemy każdą konsystencję (oczywiście dopasowując do zdolności manualnych dziecka). Np mus owocowy dziecko może jeść samodzielnie - oblizuje rączki, które moczy w musie, zupce itp podtrzymywanej przez rodzica :-) Inaczej miseczka szybko wyląduje na podłodze lub na kolanach ;-) Zapraszam na live w czwartek 12.07 o 21:15 na naszej grupie:… Czytaj więcej »
To ja może też dorzucę 3 grosze z przepisami: https://www2.braunhousehold.com/pl-pl/porady-kuchenne/jak-przygotowac-domowe-sloiczki-dla-niemowlat
pomocy nigdy dość 🙂
Marysiu! To link do typowych “słoiczków” robionych w domu… Dietę rozszerzamy po 6 miesiącu. Za to blender bardzo fajny!
Pewnie, że te słoiczki można wykorzystać gdy dziecko je samodzielnie bo dziecko macza rączkę w zupie krem i ją sobie oblizuje ale te oznaczenia 4m+ brrrrr