10 pierwszych posiłków niemowlaka czyli jak nie skrzywdzić małego brzuszka. BLW – BLW od kuchni. Rozwój dziecka przez jedzenie.

O BLW Początki

10 pierwszych posiłków niemowlaka czyli jak nie skrzywdzić małego brzuszka. BLW

Kiedy Filip nie miał jeszcze 6 miesięcy coraz częściej słyszałam pytania o to czy już coś jadł poza mlekiem. Postanowiłam zacząć rozszerzać dietę synka kiedy skończy 6 miesięcy. Moja mama i teściowa bardzo się irytowały, że zwlekam twierdząc, że nic nie będzie chciał jeść oprócz mleka. Pierwszy zaplanowany posiłek zaczęłam od ugotowanej marchewki. Posadziłam go na ręczniku na podłodze, a przed nim położyłam 3 kawałki marchewki. Pamiętam reakcję mojej przerażonej mamy, która nie mogła uwierzyć, że narażam dziecko na zakrztuszenie. Nie pamiętam nawet czy cokolwiek zjadł. Brał je do rączek, wkładał do buzi i rozgniatał z zamiłowaniem i głęboką fascynacją.

Rozszerzanie diety w 4 miesiącu to MIT!

Nieważne czy karmisz piersią czy butelką, dietę należy rozszerzać tylko wtedy kiedy dziecko będzie na to gotowe!

Jak poznać, że dziecko jest gotowe?

12506644_1277645955594400_881063118_n

  • Dziecko samodzielnie siedzi lub potrzebuje minimalnej pomocy rodzica (siedzi na kolanach).
  • Nie wypycha jedzenia językiem.
  • Umie chwytać i wkładać do ust zabawki itp
  • Dziąsłami gryzie zabawki – wykonuje ruchy podobne do gryzienia.
  • Potrafi żuć i przeżuwać.
  • Niemowlę posadzone na kolanach rodzica sięga po jedzenie z ich talerza i wkłada je do buzi – żuje i połyka odrobinę. Jest widocznie zainteresowane jedzeniem.

Są dzieci, które będą gotowe w 6 miesiącu ale są i takie, które do 10 miesiąca nie pokażą żadnego zainteresowania jedzeniem. Zrozum, że każde dziecko jest inne i należy uwierzyć w jego instynkt i podążać za nim. To zdanie powinni zapamiętać wszyscy: PODSTAWĄ DIETY DZIECKA DO ROKU JEST MLEKO. KONIEC I KROPKA. Nieważne czy jest to mleko mamy czy modyfikowane. Rozszerzanie diety do pierwszego roku życia ma wprowadzić dziecko w świat nowych smaków, kształtów, zapachów i konsystencji. Nie chodzi o to aby dziecko się najadło. Siedmiomiesięczne niemowlę nie musi jeść 3 posiłków! Nie musi nawet jeść 1 posiłku. Prawem dziecka jest eksplorowanie tego nowego świata w swoim tempie.

Jelita nasz drugi mózg.

Dr Michael Gershon lider prac nad „drugim mózgiem” i twórca tego terminu udowodnił, że jelita pozostają w ścisłym związku z mózgiem i spełniają rolę drugiego centrum dowodzenia. Dr Gershon odkrył, że chore jelita wpływają na pogorszenie się stanu psychicznego (np depresja). Zaburzona flora bakteryjna coraz częściej wiązana jest z występowaniem chorób autoimmunologicznych. Wniosek jest prosty: o jelita trzeba dbać! Dlatego nie przyspieszaj rozszerzania diety dziecka jeśli wyraźnie nie jest na to gotowe. Zwykle fascynacja jedzeniem i chęć próbowania łączy się z dojrzałością układu pokarmowego dziecka, który wytwarza już enzymy potrzebne do trawienia pokarmów innych niż mleko.

Pomysły na 10 pierwszych posiłków

BLW zakłada, że dziecko je dokładnie to co jego rodzina. Trzeba jednak zachować zdrowy rozsądek. My drastycznie zmieniliśmy nawyki żywieniowe i dzięki synkowi zupełnie zrezygnowałam z rafinowanego cukru czy mąki pszennej. Mąż poza domem sobie pozwala, ja nie i dobrze mi z tym 🙂

Pokarmy proponujemy niemowlęciu najedzonemu i wyspanemu. Dziecko głodne czy senne nie będzie miało ochoty próbować czegoś co widzi po raz pierwszy w życiu. W takich chwilach chce tylko aby jego potrzeby zostały zaspokojone.

Zobacz co proponowałam Filipkowi kiedy przestałam się wreszcie przejmować opinią innych i ufać instynktowi. Świadomie nie podawałam mu glutenu, nabiału i niczego z cukrem czy solą.

12483605_1277647542260908_204601037_n

  1. Dynia uparowana, pokrojona w wygodne do chwytania kawałki i okraszona olejem kokosowym lub masłem.
  2. Marchewka ugotowana do miękkości. Najlepiej podawać w całości lub przekrojona na pół (ale nie wzdłuż, kawałki powinny być na tyle długie, żeby wystawały z rączki i na tyle grube aby malutka rączka mogła je schwycić).
  3. Brokuł/kalafior. Ugotowane do miękkości i okraszone olejem kokosowym lub masłem. Podawane w różdżkach z jak najdłuższą łodygą.
  4. Kasza gryczana niepalona/kasza jaglana* lekko przegotowane, okraszone olejem kokosowym lub masłem + ugotowane warzywo czy owoc.
  5. Buraki ugotowane do miękkości i pocięte w grube słupki.
  6. Pulpet z królika czy indyka z ryżem. Pierwsze pulpety powinny być długie lub na tyle duże, żeby można je było przekroić wzdłuż.
  7. Kaszka kukurydziana (polenta) podawana w prostokątach. Można ją ugotować z rozgniecionym bananem, startą gruszką czy jabłkiem oraz olejem kokosowym. (KLIK)
  8. Bezglutenowe płatki owsiane/kasza jaglana gotowane na wodzie z tartym jabłkiem, rodzynkami/musem daktylowym i masłem/olejem koko. Na 1 część kaszy/płatków użyj 2,5 części wody aby lekko rozgotować zboża. Gotuj aż cała woda wsiąknie żeby były na tyle gęste aby chwytać je całą rączką.
  9. Miękka gruszka, banan czy lekko uparowane jabłko podane w dużych kawałkach. Niemowlę powinno trzymać owoc całą ręką i ssać czy gryźć dziąsełkami to co z niej wystaje.
  10. Zupa warzywna (nie więcej niż 3 warzywa na początek) z odrobiną masła. Warzywa (np marchew, seler, ziemniak) pokrój w grube słupki. Po ugotowaniu dodaj masło klarowane/olej kokosowy/masło/olej konopny. Zupka pewnie szybko zostanie wylana ale dziecko będzie miało zabawę 😉

*Zboża należy przed ugotowaniem wymoczyć w wodzie jak strączki. Dzięki temu stają się lekkostrawne – woda wypłukuje część kwasu fitynowego. To bardzo ważne dla małego brzuszka.

12511571_1277649478927381_2092278391_n

 

Do roku nie podawałam Filipkowi makaronu czy chleba. Nie wiedziałam jeszcze wtedy, że na rynku są makarony gryczane, kukurydziane czy jaglane. Raz na jakiś czas Filip dostawał chrupki kukurydziano – jaglane, które są dużo twardsze od ogólnie dostępnych. Dziecko musi nad nimi popracować ale też nie przyklejają się do podniebienia jak zwykłe chrupki. Bardzo fajne do nauki chwytania.

Pierwsze potrawy powinny być gotowane. Im dłużej nie będziesz podawać dziecku smażonych czy nawet pieczonych potraw tym lepiej. Możesz potraktować ten czas jako zdrowy detoks dla całej rodziny 🙂 Systematycznie będę się z Tobą dzielić pomysłami na zdrowe i szybkie menu 🙂

Jakie są Twoje doświadczenia?

Pozdrawiam serdecznie!

 

Źródła:

Gill Rapley & Tracey Murkett “Bobas Lubi Wybór”

Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci opublikowane w STANDARDY MEDYCZNE/PEDIATRIA  2014

94
Dodaj komentarz

avatar
najnowszy najstarszy oceniany
Ania mama 6-miesięcznego Huberta
Gość

Od 23 grudnia wprowadzam mojemu Malechowo stałe produkty stosując metodę BLW i jestem pozytywnie zaskoczona. Jest tak ciekawy nowych rzeczy i chętny do kolejnych prób. Jego wielki zapał powoduje,że mogłabym cały dzień stać w kuchni i coś dla niego pichcic

Mama
Gość
Mama

Hej, fajny artykul i chcialabym by moja corka tak mogla ale niestety…I tak czytajac co napisalas, zastanawiam sie co ja mam zrobic. Piszesz ze mleko jest glownym posilkiem malucha do 1 roku zycia, a u mnie niespodzianka. Mala skonczyla 6miesiecy i mleku powiedziala NIE. Kazde karmienie to koszmar, wywija sie, krzyczy, zaslania raczkami. Nie i koniec. Lekarz rozkladal rece. Wszedzie napisane ze dziecko w jej wieku powinno pic/ jesc mleko 3razy dziennie a ja jestem szczesliwa jak zje kaszke z dawka mleka o trzy razy mniejsza niz powinna ( corka jest na mleku modyfikowanym od 2 tygodnia zycia – stracilam… Czytaj więcej »

Iza
Gość
Iza

Mój synek reagował podobnie. Przez kilka tygodni wędrowaliśmy od lekarza do lekarza bo się martwiłam, że coś jest nie tak ale mnie zbywano, twierdząc że jestem przewrażliwiona bo to pierwsze dziecko i za bardzo się wszystkim przejmuję. W końcu trafiliśmy do szpitala bo mały nie chciał jeść wogóle. Okazało się że ma refluks. Odstawiłam go od piersi bo już prawie straciłam pokarm przez to, że synek tak mało jadł, poza tym przepisano mu mleko Nutramigen Puramino bo podejrzewa się, że ma alergię na białko mleka krowiego. Stopniowo nastąpiła poprawa. Pozdrawiam

Lunia
Gość
Lunia

Mam ten sam problem. Coreczka jak skonczyla 3,5 miesieca zaczela pic coraz mniej mleka zamiast coraz wiecej. Po 2 tygodniach nie chciala juz wcale pic. Wypychanie smoczka i wyginanie sie a potem krzyk. Probowalam wszystkiego. Smoczki, butelki, mleko, pozycje karmienia, wydluzalam czas pomiedzy jedzeniem, nawet glodzic (pomysl babci), paracetamol, masc na dziasla, dicoflor. Nic nie dzialalo. Jak tylko skonczyla 4 miesiace zaczelam dodawac kaszki aby mleko bylo troche gesciejsze i narazie pije ale jak wyczuje samo mleko to nie chce. Odrazu zaczelam wprowadzanie stalych pokarmow. Balam sie ze przestanie tez pic kaszki. Rezultat jest taki ze musze do mleka dodawac… Czytaj więcej »

Mama
Gość
Mama

Dziekuje za odpowiedz.
Co do mleka dla dzieci z alergia to probowalismy, ten sam efekt. Z moich obserwacji wynika ze sam smak mleka jej nie odpowiada, dlatego zaczelam wprowadzac krowie mleko, mimo ze lekarz powiedzial ze dopiero w 10miesiacu. Jogurtami naturalnymi zajada sie ze smakiem i nic jej nie jest (mleko wprowadzalam prawie 2 tygodnie, po lyzecce,bojac sie alergii) 😉
Sprobuje tego co mi zaproponowalas. Jeden posilek pozwole jej jesc samej, zobacze jak zareaguje.
Niestety z eksperymentem musze poczekac az corcia wyzdrowieje, bo jest przeziebione (jest na antybiotyku)
Postaram sie dac znac jakie efekty uzyskalysmy.
Pozdrawiam

Elwira
Gość
Elwira

Hej, bardzo się cieszę, że trafiłam tutaj, mój półroczny synek jest powoli wdrażany w BLW. Chciałabym się dowiedzieć, czy jeśli w wieku 13 miesięcy pójdzie do żłobka to będzie umiał samodzielnie jeść to, co mu dadzą? Zakładam że do tego czasu memłanie przejdzie w połykanie, ale czy na pewno? Mój straszy poszedł do żłobka gdy miał 6 miesięcy więc trochę inaczej to poszło, karmiony był łyżeczką bo musiał… I druga sprawa – gluten. Tyle się o tym mówi, a przecież nawet podano, że to bujda na resorach, chwyt marketingowy, itp. O ile nie ma się alergii to czemu to takie… Czytaj więcej »

ana
Gość
ana

Witam a jaka woda do gotowania posiłków? Z kranu z dzbanka dafi to chyba nie za bardzo ?

Kasiaster
Gość
Kasiaster

Ciekawy wpis. Ja zaczynałam blw niewiele wiedząc o samej metodzie i że tak się to nazywa 😉 W zasadzie to moja 8 miesieczna córcia zdecydowała za nas bo była tak zainteresowana jedzeniem, nowymi smakami , a przy tym wszystko chciała robić sama i próbować jeść rączkami. Ja tylko starałam się nadążyć za oczekiwaniami/potrzebami dziecka – stąd pierwsze ugotowane warzywa podawane do rączki, podłużne kotleciki mielone z indyka czy mieviutkie owoce jak banan czy gruszka… Szczęście mojego dziecka bezcenne gdy mogło samo jeść rączkami ;)) Teraz mała ma 10 miesiecy I zaczynamy naukę jedzenia łyżeczką… początki są trudne, ale probujemy dalej.… Czytaj więcej »

Justyna
Gość
Justyna

Witam,
Moja córka skończyła 6 miesięcy i chciałabym wprowadzić BLW. Oczywiście lekarka przeraziła się, że czemu tak późno wprowadzam pokarmy stałe. Stwierdziła również, żeby nie używać oleju kokosowego, bo można dostać alergię na nie. Jeszcze nie spotkalam się z alergią na olej kokosowy.

Maria
Gość
Maria

Hej blw mamo! Dzięki za Twe rady i opisy Twoich zmagań. To pomocne nam, na początku naszej drogi. Pozwolisz, że zadam Ci kilka pytań? Może będziesz wiedzieć… Moja córka za chwilę będzie mieć 7 miesięcy. W moim przekonaniu wykazała gotowość na wprowadzenie jedzenia po 6, więc zaczęłam ją częstować warzywami (głównie korzenne + te z naturalnymi uchwytami). Niewiele tam było zabawy bo dzieciak od razu wkładał wszystko do buzi i nawet ileś połknął (veni, vidi w pieluszce;). Mój problem tkwi w tym, że mała cierpi na refluks od 3 miesiąca (podobno łagodny, więc nieleczony) i jedzenie też wraca górą po… Czytaj więcej »

Ala
Gość
Ala

Witaj, my własnie zaczynamy BLW. W prawdzie Nine brakuje jeszcze 2 tygodni do pełnych 6 miesięcy, ale sama już siedzi, i zagląda za jedzonkiem. I tu moje pytanie, o ile z jabłkiem nie mamy problemu, bo tylko na razie się “dosysa” to marchewka mnie martwi. A mianowicie mała odgryza dziąsłami duże kawałki. Mi od razu w takiej sytuacji serducho podchodzi do gardła, jak sobie z tym poradzi ze się zakrztusi itd. Czy poczekać jeszcze te dwa tygodnie? A może rozgotowywać tą marchewkę ( czy inne warzywo) bo mogła to rozgnieść o podniebienie, czy kupywać duże marchewy takie by się nie… Czytaj więcej »

Monika
Gość
Monika

Mam jedno pytanie, jak to mozliwe ze dziecko nie zakrztusi sie takim kawalkiem marchewki czy brokuła?

Anka
Gość
Anka

Hej 😉 moja coreczka za 2 tyg skonczy 6 miesięcy a już wyrywa sie do jedzenia. Trzymając ją na rękach przy posiłku próbuje jeść z talerza. Mam jej pozwolić czy to może za wczas?

Sylwia
Gość
Sylwia

czy mogę prosić o przepis na pulpety nie krzywdzące małego brzuszka?;))

Marta
Gość
Marta

Witam. Zaczęłam przygodę z blw już jakieś 2-3 tyg temu, idzie nam całkiem dobrze. Ale czemu unikasz glutenu? Ja sugerowalam się schematem i zaczęłam podawać łyżeczka kaszke przed 6 miesiącem 😮 a potem w postaci kostek gdy mała zsczela blw. teraz odstawilam bo ma zaparcia i już ryz, marchewka i kaszka poszły w odstawke i nie wiem co dalej robić 🙁 codziennie je parzone jabłko, wczoraj skropilam warzywa oliwa

matylda
Gość
matylda

bardzo rozsądny wpis, który mi pomoże, bo planuję rozszerzać dietę mojej Julci, jestem już przyzwyczajona do parowania warzyw, bo od jakiegoś czasu korzystam z parowaru Morphy Richards, jak przygotowuję jedzenie dla całej rodziny, więc myślę, że z małą nie będzie problemu. jak myślisz, jak duże porcje warzyw należy wprowadzać w 10 miesiącu? codziennie przy jednym posiłku?

Kasia
Gość
Kasia

Dzień dobry, Moja Alina ma już prawie 7 miesięcy a na razie dobrowolnie przełknęła zaledwie parę kęsów. Na widok łyżeczki zamyka buzię, chociaż poza tym w buzi lądują wszystkie pozostałe przedmioty. Tolerowalnym smakiem jest jabłko i banan (nie wykrzywia się, gdy przyłożę jej do buzi, a nawet uśmiecha się, gdy posmakuje słodki smak). Wczoraj i dziś ugotowałam kawałki dyni i podałam w miseczce. Za pierwszym razem przełknęła 2 kęsy wielkości swojego 7-miesięcznego paznokcia. Za drugim razem nic (zgniatała warzywo rękami). Wcześniej próbowałam z marchewką, ziemniakiem (papki) i kaszką jaglaną. Efekt mizerny. Za nami już prawie 4 tygodnie podchodów. I ręce… Czytaj więcej »

Kasia
Gość
Kasia

Bardzo cenne wskazówki i informacje. Nasz synek zaczął właśnie 7 miesiąc i zaczełam rozszerzać pokarm mleczny o rózne inne posiłki. Z reguły je miksuję, ale od jutra chcę wypróbować metodę BLW.
Blw mamo czy mogłabys polecić ze swojej strony książki z przepisami BLW, które cenisz najbardziej i czesto z nich korzystasz.
Będę tu zaglądać

ola
Gość
ola

Witam , moja coreczka ma 7 miesiecy. mam pytanie, czy owoce np. jablko albo gruszka maja byc gotowane czy moga byc surowe ?

Kasia
Gość
Kasia

Swietny blog z duzym zakresem wiedzy odnosnie wprowadzania stalych pokarmow. Przesledzilam juz chyba kazdy przepis 🙂 Na pewno wykorzystam w diecie naszego 6miesiecznego maluszka. Mam jednak pytanie. Mowi sie, ze metoda BLW polega na tym, ze dziecko je wszystko to co my (zakladajac, ze rodzice odzywiaja sie zdrowo). Skad zatem w przepisach oznaczenia, ze dane potrawy sa od 10, 12 mca? Nie moge jesc z dzieckiem takich samych posilkow ? Znalazlam juz wiele sprzecznych informacji odnosnie jajek, orzechow, ryb. Jedyny powtarzajacy sie ‘zakazany’ produkt w pierwszym roku zycia to mleko krowie. Pozdrawiam!

Wiola
Gość
Wiola

Jak zrobić pierwsze pulpety z mięsa? Pozdrawiam i dziękuję za podpowiedź

Natalia
Gość
Natalia

Witam. Móje dziecko skończyło 9 miesięcy. Od 6 miesiąca rozszerzamy dietę. Jednak cały czas mamy problem. Obiadki czy kaszkę z łyżeczki wsuwa chętnie. Nie jest za to fanem brania jedzenia do ręki. Od.3 miesięcy cały czas coś próbuje dać, ale dotyka tylko ust i ląduje na ziemi. Poza chrupkami kukurydzianymi. To spowodowało, że stwierdziłam że Blw nie jest dla nas. Czy to nie za późno, by dalej próbować? Moze faktycznie mój syn nie będzie chciał jeść z rączki? Czy mogę dawać mu posiłki lyzczka, a przy okazji dawać coś w kawałku? Proszę o radę, bo boję się, że już przegapiłam… Czytaj więcej »

Bellaremedios
Gość
Bellaremedios

A moja córcia skończyła 6 miesięcy, jak tylko daje jej odrobinkę marcheweczki zblendowanej lub ziemniaka to je baardzo chętnie, mamla w buzi. Widzę, ze jej sie to podoba. Problem w tym, ze nie siedzi…Czy mogę jej tak podawać odrobinkę warzywek?

Marta
Gość
Marta

Czy moglabys mi prosze napisac jakiej firmy kupowalas chrupki jaglane dla synka?

Ola
Gość
Ola

Blw mamo, czy częste jest wymiotowanie przy pierwszej próbie jedzenia? Dzisiaj córka skończyła 6 miesięcy, podałam jej ugotowaną marchewkę i ziemniaka, ale jak tylko coś dostało sie na język to od razu zwróciła mleko, które zjadła wcześniej. Tak się zdarza? Kiedy ponowić próbę?
Pozdrawiam

Ewelina
Gość
Ewelina

A co to za krzesełko?
P.S. Korzystam z przepisów, tylko czasem brakuje mi wieku, od którego są polecane 🙁

Kamila
Gość
Kamila

A dlaczego do roku nie dawałaś chleba?

AAndzelika
Gość
AAndzelika

Mamusie powiedzcie mi a jak z waszym strachem o to ze maluszek się zakrztusi !? Miałyście tak , co zrobić z tym . ? Moja Malutka jest bardzo zainteresowana za każdym razem gdy my jemy , zabiera nam z raczek to chleb to jabłko i chciała bym jej dawać już więcej i stosować metodę BLW ponieważ papek No nie chce za żadne skarby , ale bardzo się stresuje ponieważ ma już dwa żabki i gryzie mocno a ja się boje ze za dużo ugryzie zacznie się dławić . Jejku co robić !?

Marzena
Gość
Marzena

Olej kokosowy jest równie smieciowym tłuszczem co smalec. Szyciu bum tego nie podała niemowlęcia.

Mariola
Gość
Mariola

Witam. Jestem tu po raz pierwszy. Poszukując, ponieważ mój synek mimo skonczonych 11 m-cy, je tylko moje mleczko. Szukam odpowiedzi jak mu pomóc wejść w świat smaków bo udaje mi się dać mu zaledwie 3-4 łyżeczki czegokolwiek i nie chce więcej a nie sprawiało mi radości wpychanie (zresztą wymiotował po 2 takich próbach). W wakacje zainteresował się owocami dawanymi mu do rączki i nawet zjadał bez przykrych konsekwencji po kilka sztuk. I tu moje pytanie- czy ktoś miał tu tak późnego i wybrednego smakosza? Dodam, że zaczął siadać 2 tygodnie temu (już się martwiłam ale wczoraj zaczął też stawać więc… Czytaj więcej »

Beata
Gość
Beata

Ten blog spadł mi z nieba. Mój syn kończy jutro pół roku i zaczynamy przygodę z jedzeniem :). Już kilka razy piekłam placki jaglane, oczywiście sama zjadłam prawie wszystkie :). Bardzo dziękuję i pozdrawiam serdecznie :).

Jagoda
Gość
Jagoda

Dlaczego nie podawalam glutenu do roku ?

Iwka
Gość
Iwka

Droga BLW Mamo, zwracam się do Ciebie z prośbą o poradę. Jestem mamą blisko 10 miesięcznej córki i czuję, że robię szereg błędów przy rozszerzaniu diety, zapędziłam się w kozi róg i nie mam koncepcji jak z niego wyjść. Moja córka ma skończone 9 miesięcy, jeszcze samodzielnie nie siedzi więc karmię ją w bujaczku lub na kolanach. Od skończonego 6 miesiąca rozszerzam jej dietę i do tego wciąż karmię piersią (4 razy w ciągu dnia + karmienia nocne). Mam wrażenie, że część moich problemów wynika z tego, że córka nie siedzi samodzielnie w krzesełku więc nie obserwuje jak z mężem… Czytaj więcej »

Kasia
Gość
Kasia

Super porady dla niedoświadczonych mam. Czeka mnie wprowadzanie posiłków dla córki, teraz wiem jak do tego podejść. Przepisy super tylko martwi mnie ten olej kokosowy. W krajach skandynawskich powoli zostaje wycofywany z rynku ponieważ podobno jest gorszy dla organizmu niż świński smalec.

Jolanta
Gość
Jolanta

A co myślisz o posiłkach puree od Holle? Mają taki mus dyniowo zbożowy, nie próbowałam jeszcze ale podobno okej. Byłabym wdzięczna za twoją opinię.

GOSIA
Gość
GOSIA

Super blog. Chciałabym zaczac przygodę z BLW tylko proszę o radę gdzie ja mam kupować te warzywka i mięsko? Jakieś Eko np.z Lidla? Gorzej z mieskiem. Zaczęłam rozszerzać dietę od 18 tyg.niestety pod namową pediatry,karmie piersia. Podaje sloiczki i do tej pory to właściwie było bardziej probowanie nowych smaków niż najadanie się ale Niunia jest już bardzo zainteresowana jedzeniem. Jak jem banana to daje jej spróbować i tak się cieszy że widzę że sprawia jej to duża radość więc chce zacząć działać ale nie wiem gdzie kupować te warzywka i mięsko. Czy może to być indyk taki z mięsnego? Bo… Czytaj więcej »

Justyna
Gość
Justyna

Dlaczego bez nabiału i glutenu do ukończenia roczku? Nie ma badań, które skreślają te produkty.

Małgo
Gość
Małgo

Aniu, cudowny blog! 🙂
Dopiero dziś go odkryłam, bo szukam inspiracji do rozszerzania diety mojej 6 miesięcznej córeczki, no i już Cię uwielbiam 🙂
Zatem ile miesięcy miał Filipek, gdy rozpoczęliśmy przygodę z rozszerzaniem diety? Moja Oliwka właśnie skończyła pół roku, ale jeszcze nie siedzi. I cały czas się głowię, czy czekać z BLW aż usiądzie, czy już dawać jej papki… Czytam różne książki i artykuły i cały czas mam wątpliwości. Pomocy!

Paulina
Gość
Paulina

Hej chciałabym się poradzić. Mój synek ma 6 miesięcy i od tygodnia rozpoczęliśmy przygodę z rozszerzaniem diety. Na pierwszy ogień poszły ugotowane na parze warzywka- marchewka, ziemniak, fasolka i cukinia. Posadziłam go w krzesełku (chociaż właśnie jeszcze stabilnie nie siedzi) chwytał je, brał do ust, ale po chwili przy każdej próbie się krzywił, wypluwał i miał odruch wymiotny. Innym razem za nawową teściowej postanowiłam później zblendować te warzywka, dodać odrobinę mleka, zrobić taką jakby zupkę, ale nic z tego ja mu łyżeczkę do buzi, a on tę porcję wypluwał i na śliniaczek. Ze słoiczkami to samo wszystko wypluwa krzywiąc się… Czytaj więcej »

Maria
Gość
Maria

To ja może też dorzucę 3 grosze z przepisami: https://www2.braunhousehold.com/pl-pl/porady-kuchenne/jak-przygotowac-domowe-sloiczki-dla-niemowlat
pomocy nigdy dość 🙂