Jeszcze 2 lata temu niewiele wiedziałam o glutenie i jego negatywnym wpływie na zdrowie. Nie tylko ja. Zwiększa się świadomość ludzi, a lekarze coraz częściej wiążą gluten z astmą czy alergiami, które pozornie z glutenem nie mają nic wspólnego. Wykluczając gluten można wyleczyć … AZS! To nie żarty! Kuzynka Filipka od 2 miesięcy je bezglutenowo i skóra przestała się łuszczyć, zostały tylko drobne zmiany ale to dopiero początek drogi 🙂
Z glutenu rezygnują też osoby pragnące schudnąć czy ci, którzy prowadzą zdrowy tryb życia. “Dieta” bezglutenowa stała się modna, a co za tym idzie uważana za fanaberię. Nie lubię słowa “dieta” bo dla ogromnej liczby ludzi jeśli zdrowo się odżywiasz to jesteś na diecie… No bo jak na własne życzenie, nie będąc uczulonym można zrezygnować z mąki pszennej?!?
Co ciekawe koncerny zaczęły dodawać znak przekreślonego kłosa na produkty, które od zawsze były bezglutenowe, np chrupki kukurydziane czy płatki kukurydziane. Większość ludzi nie wie, które zboża mają gluten, a które nie. Bezglutenowe kojarzy się ze “zdrowe” tudzież “modne”. Powstała cała seria produktów bezglutenowych. Od makaronów, ciastek i chlebów po mąki. To na te produkty trzeba uważać! Większość napakowana jest całą tablicą Mendelejewa… Skład naprawdę poraża! A kupowane są zwykle dla dzieci bo zdrowsze. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że istnieją mąki czy makarony kukurydziane, gryczane, jaglane…które z natury nie zawierają glutenu i nie ma potrzeby kupować udziwnionych miksów.
Wszystkie wybrane przeze mnie produkty zawierają gumę guar czyli E412. Guma guar uważana jest za nieszkodliwą gdyż jest naturalnym, roślinnym środkiem zagęszczającym i stabilizatorem. Jednak po jej spożyciu mogą wystąpić reakcje alergiczne w postaci zaburzeń żołądkowo-jelitowych, astmy i egzemy kontaktowej. Nadmierne spożycie może prowadzić do nudności, wzdęć i biegunek. Może być stosowana jako środek przeczyszczający… Co ciekawe guma guar pęcznieje w żołądku, co daje uczucie sytości. Zdecydowanie nie powinna gościć w diecie małego dziecka.
1. Chleb codzienny 300g. Balviten 5,69zł
Składniki: skrobia pszenna bezglutenowa, skrobia kukurydziana, woda, olej roślinny rzepakowy, cukier, glukoza, drożdże, sól, proszek carob, substancja zagęszczająca: guma guar, E464; błonnik ziemniaczany, substancja spulchniająca: wodorowęglan sodu; regulator kwasowości: E575, sezam. Może zawierać śladowe ilości: orzechów.
2. Chleb wiejski ciemny 250g. Balviten 7,79zł
Składniki: woda, mąka ryżowa, razowa mąka ryżowa, skrobia kukurydziana, mąka gryczana, syrop glukozowy, skrobia ryżowa, izolat białka sojowego, drożdże, olej roślinny: rzepakowy, oliwa z oliwek; substancje zagęszczające: guma guar, guma ksantan, E464; sól, glukoza, cukier, gliceryna roślinna rzepakowa, błonnik: inulina; proszek carob, mleko w proszku, skrobia ziemniaczana, serwatka w proszku z mleka, regulator kwasowości: kwas winowy; emulgator: E471, aromat, substancja konserwująca: E282. Może zawierać śladowe ilości: orzechów, sezamu.
3. Makaron świderki 250g. Balviten 6,79zł
Składniki: skrobia kukurydziana, woda, mąka ryżowa, izolat białka grochowego, sól, emulgator: mono i diglicerydy kwasów tłuszczowych, substancja zagęszczająca: E 464, regulator kwasowości: E 575, barwnik: beta karoten
4. Mąka Piekarz mix 500g. Balviten 6,29zł
Składniki: skrobia pszenna bezglutenowa, skrobia kukurydziana, mąka kukurydziana, glukoza, substancja zagęszczająca: guma guar i E464, błonnik pokarmowy, substancja spulchniająca: wodorowęglan sodu, regulator kwasowości: E 575.
5. Mehl-mąka uniwersalna bezglutenowa 1kg. SCHÄR 12,60zł
Składniki: skrobia kukurydziana, mąka kukurydziana, substancja zagęszczająca: guma guar, dekstroza.
Czy wy też jecie bezglutenowo?
My czyli ja i mąż? Tak i nie jest to trudne. Wyjątkiem jest żytni chleb (jest taki jeden jedyny 100% żytni w Mili) ale naprawdę od wielkiego dzwona i Filipek też go wtedy zjada (paski tosta macza w jajku na miękko). Czasem też używam mąki orkiszowej ale to też już wyjątkowo.