Pierogi orkiszowe to fajna alternatywa do pszennych i są szybkie w przygotowaniu. Filip polubił pierogi w przedszkolu więc musiałam się wreszcie zmobilizować i stworzyć jakiś przepis, który jest modyfikacją przepisu Babci. Czasem narzeka, że w przedszkolu albo u Babci są lepsze 😉
Różowe pierogi na słodko to modyfikacja tego właśnie przepisu.
Dla kogo? Kapustę kiszoną można podawać w niewielkich ilościach przez 12 miesiącem życia. Zwykle po 10 miesiącu życia ale jeśli okazjonalnie maluszek zje kiszonkę wcześniej nic mu nie będzie. Jeśli chodzi o ciasto to zawiera gluten i wiem, że wiele osób pewnie się zawiodło ale moje pierogi gryczane nie należały do najładniej wyglądających 😉 Muszę jeszcze poeksperymentować.
Nie mam lepszego zdjęcia 😉 Z tyłu widać zeszkloną cebulkę – tak wyglądała porcja moja i męża. Finio nie chciał.
- • 1/2 szkl mąki orkiszowej
- • 1/3 łyżeczki soli (12m+)
- • 1 i 1/2 łyżki oliwy z oliwek
- • 3-4 łyżki ciepłej przegotowanej wody
- • 1 żółtko*
- FARSZ
- • mięso z zupy - ok 1 szklanka
- • garść kapusty kiszonej LUB kilka różyczek ugotowanego brokuła czy marchewka z zupy
- • pieprz czarny do smaku, posiekany koperek (ok 1 łyżka)
- 1. Mąkę przesiej i dodaj pozostałe składniki i wyrób ciasto (jeśli za mocno się klei dosyp odrobinę mąki orkiszowej lub ziemniaczanej). Na koniec dodaj mąkę ziemniaczaną. Zostaw w misce przykrytej ściereczką na ok 10 min. Teraz przygotuj farsz.
- FARSZ: wszystkie składniki zblenduj - spróbuj czy smak Ci odpowiada i ewentualnie dopraw.
- 2. Podsyp mąką blat stołu (ja używam ziemniaczanej), obsyp też ciasto od góry i rozwałkuj (cienko ale nie tak cienko jak ciasto pszenne). Wycinaj szklanką krążki, a na każdy krążek nakładaj po łyżeczce farszu. Sklejaj boki ciasta, formując księżyce. Pierogi gotuj około 3-4 minut we wrzątku (osolonym po 12m).
- Podawaj na ciepło. Można odgrzać jeśli Wam zostanie.
- ŻÓŁTKO - jeśli nie możesz go dodać to pierogi nadal wyjdą ale żeby zapobiec obsychaniu odrywaj kawałki (resztę zostaw w misce przykrytej ściereczką), wykładaj na delikatnie podsypany mąką blat i rozwałkuj na pożądaną grubość (nie będą tak cienkie jak pszenne!), wykrawaj kółka, a na każdy krążek wykładaj łyżeczkę farszu mięsnego i dokładnie sklej brzegi.
- Surowych pierogów nie układamy jeden na drugim aby się nie skleiły.
Dziękuję za przepis! Będą jutro na obiad! 🙂
Super <3
Orkisz to też pszenica 🙂 tak tylko w ramach sprostowania 🙂
Tak 🙂 kilka razy już o tym pisałam 😉 ale orkisz nie został jeszcze zmodyfikowany jak pszenica więc dobrze go trawimy…a pszenica w dzisiejszych czasach jest jak …plastik dla naszego organizmu. Wiadomo czemu na pszenicy wszystko wychodzi cudownie pulchniutkie 😉