Galaretko – żelki na ból gardła, w chorobie i na uodpornienie. BLW – BLW od kuchni. Rozwój dziecka przez jedzenie.

Przepisy W chorobie

Galaretko – żelki na ból gardła, w chorobie i na uodpornienie. BLW

Czarny bez i goździki w natarciu! Kiedy czujesz, że Twoje dziecko coś bierze nie czekaj. Najlepiej zastosować wtedy “skarpety czosnkowe” oraz napary z goździków, imbiru, kwiatów bzu czy soku z jego owoców. Te sposoby sprawdzają się u nas od dwóch lat. Wypróbowałam je również na mężu i sobie więc wiem co mówię.

Dziś proponuję Wam lecznicze napary zamknięte w bardzo dla dziecka atrakcyjnej formie – domowych miękkich żelków. Wybrałam napar z goździków z dodatkiem kurkumy i miodu oraz sok z bzu czarnego ale kierując się proporcjami możesz przygotować żelki z soku malinowego czy naparu z suszonych kwiatów bzu czarnego (do kupienia w sklepie zielarskim). Zobacz też przepis na żelki jagodowe.

Czemu goździki? Bo te maleństwa mają moc! Mają działanie antyseptyczne i przeciwbólowe. Zobaczcie co napisała o nich autorka bloga Herbiness.com:

Goździki mają szczególne właściwości: natychmiast zlikwidują ból gardła, a stan zapalny w zniknie w kilka godzin. Bakterie wywołujące anginę oraz te próchniczne zostaną unicestwione. Goździki na ból gardła to mój ulubiony lek ziołowy.

Najlepiej  jednego zjeść od razu . Włożyć do buzi i powoli pogryźć. Jeśli boli gardło – nie ma lepszego leku. Uwaga – piecze za pierwszym razem, później  buzia się przyzwyczaja.

Te małe, suche kwiatuszki  są wyjątkowo bogate w olejek eteryczny. Zawierają ogrom olejku eterycznego , 16- 20 %. Miałam szansę się o tym przekonać – mam aparaturę do destylacji olejków.

Olejek składa się głównie z eugenolu. Eugenol to bardzo silny środek odkażający i znieczulający. Podczas rozgryzania goździka substancja ta rozprzestrzenia się w całej buzi, leczy i znieczula. To takie proste i genialne!

Malutkie dziecko nie może oczywiście zgryzać goździków więc najlepiej przygotować napar: 4 goździki zalej 1 szklanką wrzątku i odstaw aby “naciągnął”. Możesz dodać plaster imbiru ale nie przesadzaj z jego wielkością bo napar może być za ostry. Kiedy napar przestygnie osłódź go odrobiną miodu (dla dzieci poniżej roku polecam syrop klonowy ale takie maluszki często lubią takie inne smaki i nie trzeba wcale dosładzać).

Do goździków dodałam też kurkumę czyli naturalny antybiotyk, który potrzebuje towarzystwa pieprzu i najlepiej tłuszczu aby mógł się wchłonąć.

Czarny bez? Uodparnia ale i bardzo pomaga w chorobie bo działa trochę jak lek przeciwbólowy. Pisałam o tym TU i TU.

Wykonanie zajmuje dosłownie 5 minut. Warto kupić silikonowe foremki na czekoladki bo żelek w kształcie serduszka, dinozaura czy misia poprawi humor małemu pacjentowi. Foremkę z serduszkami kupiłam w sklepie internetowym, a dinozaury upolowałam na wyprzedaży w Kauflandzie. Płyn można też wylać na płaski talerz i po jego zastygnięciu wycinać dowolne kształty (np foremkami do ciasteczek) lub pociąć nożem w kwadraciki ale wtedy stracą na swojej atrakcyjności 😉

Dla kogo? Goździkowy napar czy żelki można spokojnie podawać po roku (nie znalazłam info czy można wcześniej). Syrop z bzu wcześniej ale pamiętaj, że zaczynamy od 1 łyżeczki soku rozcieńczonego ciepłą wodą i obserwujemy dziecko bo reakcje alergiczne chociaż niezwykle rzadkie objawiają się bardzo gwałtownie (zwykle wymioty).

14961359_1586056698086656_454969648_n

IMG_3758

14971338_1586057148086611_1523705508_n

14996323_1586056738086652_547529645_n

14958505_1586056904753302_2099821218_n

14958697_1586056774753315_107174941_n(1)

Galaretko - żelki na ból gardła, w chorobie i na uodpornienie.
Porcje 30
Natura daje nam wachlarz "antybiotyków" i "leków znieczulających." Żelki to bardzo atrakcyjna forma naturalnych naparów, które wspomogą organizm w trakcie infekcji. Wybrałam napar z goździków, kurkumy i miodu oraz sok z bzu czarnego bo u nas od 2 lat skutecznie pomagają na jesienny katar. Słaby napar z goździków można podawać już po roku. Nie znalazłam informacji czy można wcześniej ale osobiście podawałabym taki napar na łyżeczce gdyby moje dziecko borykało się infekcją.
Napisz recenzję
Drukuj
Czas przygotowania
2 min
Czas gotowania
5 min
Całkowity czas
7 min
Czas przygotowania
2 min
Czas gotowania
5 min
Całkowity czas
7 min
Składniki
  1. • 1 szkl wody
  2. • 4 goździki
  3. • 1 czubata łyżeczka agar agar*
  4. • 1/4 łyżeczki kurkumy
  5. • szczyptunia pieprzu (aby kurkuma mogła się wchłonąć)
  6. • 1 łyżeczka tłuszczu np olej koko, oliwa z oliwek (dla lepszej wchłanialności kurkumy)
  7. • 1 łyżka miodu
• Żelki z Bzu Czarnego
  1. • 1 szkl soku z bzu czarnego
  2. • 1 czubata łyżeczka agar agar
  3. • (1 płaska łyżka miodu jeśli masz niesłodzony sok)
Wykonanie
  1. 1. Żeliki goździkowe: goździki i przyprawy wsyp do rondla, zalej wodą i zagotuj. Usuń goździki i dodaj agar. Roztrzep płyn trzepaczką do jajek aby agar dobrze się połączył z wodą.Gotuj 2-3 min. Rondel zdejmij z ognia. Dodaj tłuszcz. Po około 8 min kiedy płyn przestygnie dodaj miód i mieszaj aż sie roztopi. Roztrzep na koniec trzepaczką do jajek. Przelej do foremek silikonowych. Po ok 15 min żelki są gotowe. Agar nie potrzebuje zimna aby zastygnąć ale możesz ten proces przyspieszyć umieszczając talerz z foremka w lodówce.
  2. **Żelki goździkowe do smacznych nie należą ale działają. Można pominąć kurkumę, tłuszcz i pieprz i skupić się na dobroczynnym działaniu goździków bo wywar goździkowy z miodem jest dużo smaczniejszy. **
  3. 2. Żelki z bzu czarnego: sok wlej do rondla, dodaj agar i roztrzep tzrepaczką do jajek aby agar połączył się z płynem. Zagotuj i na wolnym ogniu gotuj jeszcze ok 2 min. Jeśli masz niesłodzony sok to kiedy płyn przestygnie dodaj miód. Przelej do foremek silikonowych. Po ok 15 min żelki są gotowe.
  4. Żelki przechowuj w lodówce do 5 dni. Przed podaniem ogrzej je w temperaturze pokojowej (5-10 min).
  5. Dawkowanie 12m+: w przypadku infekcji po 1-2 żelki 3x dziennie. Pamiętaj, żeby sprawdzić czy Twoje dziecko nie ma alergii na bez czarny - podaj 1 łyżeczkę rozcieńczonego soku i obserwuj dziecko. Wyczytałam, że reakcje alergiczne na bez czarny są rzadkie ale bardzo gwałtowne i objawiają się wymiotami.
Notatki
  1. *Agar agar to sproszkowany glon. Bardzo lubię go używać bo jest łatwy w obsłudze. Żelki na pewno wyjdą z żelatyną ale nie mam z nią doświadczenia więc nie wiem ile i jak :/
  2. Agar w dużej ilości może powodować biegunki. Jednak nigdzie nie znalazłam info ile to jest "większa ilość". Tu 1 łyżeczka rozpuszczona jest w 1 szklance płynu co daje nam około 30 standardowej wielkości żelków. Filipek nigdy po zjedzeniu nawet 8 żelków na raz nie dostał biegunki (z agarem przygotowuję również jego ulubione "ptasie mleczko").
BLW od kuchni. Rozwój dziecka przez jedzenie. http://blwmama.pl/

45
Dodaj komentarz

avatar
najnowszy najstarszy oceniany
Julia
Gość
Julia

Lecę do sklepu (internetowego ;)) po agar agar! Sama będę zajadać takie “zelki”. Pozdrawiamy!

Julia
Gość
Julia

Dzieci zachwycone takim “lekiem na katar” 🙂 Chociaż piją napar z bzu, to nie ma jak urozmaicenie i atrakcyjna forma. Dziękuje za inspirację. Jutro robimy kolejną turę 🙂

Aleksandra
Gość
Aleksandra

Super pomysl! Tylko ile czasu takie żelki mogą “leżeć”? Ile ich wychodzi z takiego przepisu?

Aga
Gość
Aga

Odpowiedzi są w tekście – ok. 30 żelków wychodzi z szklanki płynu, przechowuje się do 5 dni w lodówce

Pati
Gość
Pati

Fantastyczny przepis ! Dziękujemy i już robimy nasze żelki 🙂 :*

Mama Oli
Gość
Mama Oli

Super przepis dziś robiłam żelki z kurkumą, przygotowałam je w thermomiksie 🙂 Bardzo smaczne i córka od razu chętnie przyjęła “lek” 🙂

Miłka
Gość

Świetne!

Agnieszka
Gość
Agnieszka

Mam jeszcze pytanie czy macie namiar na jakiś dobry sok z bzu, ja poprzedniej wiosny poległam i nie zdążyłam zrobić własnego soku 🙁 i a propos goździkowych żelków to same goździki wyjmujecie przed zlaniem masy do foremek?

Kate
Gość

Wow kawał dobrej roboty. Myślałam, że to ze sklepu 🙂

Iza
Gość
Iza

Witam ja chciałam jeszcze dopytać o dawkowanie jednych jak i drugich? Które podczas choroby a które można od tak. Czy można mieszać razem. I ilości – synek 22msc

Marta
Gość
Marta

Ja przygotowałam z soku z aceroli. Na razie spotkały się z odmową u dziecka, natomiast mi smakują. Jutro podejście z sokiem z czarnego bzu i goździkami.

Marzena
Gość
Marzena

A czy syrop z mniszka też się do tego nadaje?

Marzena
Gość
Marzena

Zrobiłam z goździkami. Dobre! Córka niespecjalnie chciała ale dla mnie ok. Zobaczę czy pomogą na gardło. Dziękuję za kolejny fajny przepi☺

Aga
Gość
Aga

a jak wyjąć żelki z foremek żeby ich nie uszkodzić?

kama
Gość
kama

Polecam włożyć na krótko do gorącej (nie wrzącej) wody spód foremki to się powinny odkleić.

Margoletta
Gość
Margoletta

Lekko olejem.koko posmarować foremki. Albo innym. Wtedybsuper odchodzi

AnnaH
Gość
AnnaH

Witam serdecznie,

Próbuje wprowadzić Moim dziewczynkom sok z czarnego bzu aby wspomóc Ich odporność. Są bardzo oporne 🙁 łyżeczką nie mogę gdyż od razu łapie za łyżeczkę i wszystko muszą same do buźki wkładać, strzykawką też jest ciężko gdyż kończy się krzykiem, z doidy nie wypiją, z butelki zdarzyło się tylko raz i to u Lenki. Fakt nie spróbowałam jeszcze galaretek. Dziewczynki mają 14 miesięcy. Proszę o pomoc. Może jakieś wskazówki. Już niewiem co Im podać żeby je uodpornić i żeby piły to z smakiem 🙁

Irena
Gość
Irena

Dzięki. Zrobiliśmy żelki z goździków lekko słodzone miodem wielokwiatowym. Młoda (10 mcy) zjadła ok 10 szt. Zachwyciła ją struktura 🙂

Nie wiem czy spowodowały to żelki czy zbieg okoliczności – wieczorem zjadła, w nocy katar sen tylko w pionie. Tak do 4 nad ranem. Potem zasnęła i… katar zniknął.

Może co innego spowodowało koniec infekcji. Ale może żelki 🙂 tak czy tak dzięki bo i smaczne, i zdrowe

Monika
Gość
Monika

Czy można mrozic?