Jako mała dziewczynka w Wigilię jadłam tylko barszcz z uszkami więc ten przepis jest dla mnie szczególny. Barszcz w naszym domu nigdy nie był przygotowywany na zakwasie ale i tak był pyszny!
Zakwas z buraków ma moc więc warto go nastawić – potrzeba 5 dni. Jego dobroczynne działanie pięknie podsumowała Marlena Bhandari z Akademii Witalności: “Pół szklaneczki zakwasu dziennie trzyma lekarza z dala ode mnie.”
Dla kogo? Barszcz nie zawiera grzybów i można go śmiało serwować maluszkowi. Do roku kiszonki podajemy w minimalnych ilościach ze względu na sól. Mój zakwas jest z solą (będę próbowała ukisić ze skórką chleba na zakwasie).
Jabłko kompletnie się rozciapcia ale to nic bo wywar i tak trzeba przecedzić. Tu wersja bez majeranku i też pyszna. Zakwas dolewam dopiero przed podaniem barszczu. Wywar podgrzewam, dodaję sok z cytryny i zakwas. Mój zakwas jest słony więc wywaru nie solę,
Piliśmy sobie dziś rano na drugie śniadanie. Pycha! Wpadłam na pomysł aby zamiast uszek upiec wytrawne pałeczki do maczania w barszczu 🙂 Filipek byłby zachwycony, a ja nic nie będę musiała lepić. Huuuurrrrra!
- • 4 duże buraki
- • włoszczyzna: pietruszka - 1, marchew - 2 duże, seler - kawałek jak pół dłoni, (zielone liście pora - można pominąć lub dać 1/2 cebuli)
- • 1 jabłko
- • 2 suszone śliwki
- • 2 listki laurowe
- • 3 ząbki czosnku
- • 4 ziarenka ziela angielskiego
- • 1 łyżeczka oliwy z oliwek
- • 1/2 łyżeczki pieprzu czarnego do smaku, 1 łyżeczka majeranku
- • ok 1/2 l zakwasu z buraków (mój jest słony)
- • sok z cytryny do smaku
- 1. Warzywa umyj i obierz. Buraki pokrój w grube plastry lub ósemki. Marchew, pietruszkę i selera przekrój wzdłuż. Jabłko dodaj w całości ze skórką. Wszystko włóż na dno garnka i dodaj listki laurowe, czosnek, ziele angielskie i zalej zimną wodą - warzywa mają być przykryte. Gotuj na bardzo małym ogniu ok 1,5 - 2h.
- 2. Przecedź wywar (dokładnie dociśnij warzywa). Do przecedzonego wywaru dodaj odrobinę tłuszczu, majeranek i pieprz. Na samym końcu wlej zakwas (barszcz NIE może się zagotować przy podgrzewaniu bo straci wartości) i kilka łyżek soku z cytryny (do smaku), ewentualnie dopraw. Gotowe 🙂
- Wywar można przygotować dzień wcześniej, a w Wigilię dodać tylko zakwas z buraków.
Przepis wygląda bardzo kusząco! :), ale nie mam zakwasu z buraków no i niestety nie zdążę go zrobić do Wigilii, więc czy można dodać jakąś inną kiszonkę np. sok z kiszonej kapusty???????? / ewentualnie czy bez zakwasu też będzie smaczny???
Hej Gosiu! Nie wiem jak z sokiem z ogórków i boję się powiedzieć, że ok bo jednak ogórki mają bardzo charakterystyczny smak. Jeśli do wywaru dodasz więcej buraków i doprawisz solą (można ująć porcję dla maluszka) to będzie pyszny 🙂
Dziękuję Aniu za odpowiedź! Właściwie pytałam o sok z kisznej kapusty, nie ogórków, ale wyobrażam sobie teraz, że i kapsuta może z burakami się gryźć :-). Już zabieram się do roboty! 🙂 Wesołych Świąt! 🙂
A te składniki to na jaka ilość wody ?
Kasiu warzywa do wywaru muszą być zalane wodą więc tak na oko. Około 1 litr, do 1,5 l.
Pozdrawiam