Królik to świetna alternatywa do kurczaka. Jego mięso jest smaczniejsze i zdrowsze! Polska jest największym hodowcą królika w Europie (!) ale głównie na eksport i nadal nie jest łatwo go dostać. Polacy przyzwyczajeni są do wołowiny, wieprzowiny i drobiu. Królik rzadko gości na naszych stołach, a szkoda bo bije inne mięsa na głowę pod względem wartości odżywczych. Tak jak ryby “z wód zimnych” jest niesłychanie bogaty w kwas linolenowy, który wzmacnia układ naczyniowo – sercowy. ” Mięso królicze jest bardzo bogate w tzw. aminokwasy niezbędne, niektóre składniki mineralne oraz witaminy, szczególnie z grupy B. Stąd jego wysoka wartość biologiczna w stosunku do wieprzowiny czy wołowiny. Białko mięsa króliczego jest w 90% przyswajalne przez organizm człowieka, podczas gdy białko mięsa wołowego tylko w 62% [źródło: Wiadomości Zootechniczne, R. XLIV (2006), 3: 72-77; D. Kowalska].
Dla kogo? Po 6 miesiącu. Królik uduszony w bulionie warzywnym jest bardzo delikatny, soczysty i łatwy do gryzienia.
Udko z królika jest bardzo duże – na zdjęciu mniejszy jego kawałek idealny do małej rączki. Resztę obrałam z kości i pokroiłam na mniejsze kawałki. Filipek nie chciał udka i oddał je tacie 😉
- • mięso z 1 królika
- • 1 por
- • 1 marchew
- • 1 pietruszka
- • 1 łyżka płatków drożdżowych
- • 1,5 szkl bulionu warzywnego (przepis na blogu)
- • 1 łyżka masła klarowanego
- • przyprawy wg uznania i wieku dziecka, u mnie: szczypta soli, 1/3 łyżeczki kurkumy, 1/3 łyżeczki pieprzu
- 1. Mięso wymocz w zimnej wodzie przez około 1h lub dłużej.
- 2. Mięso osusz ręcznikiem papierowym i to co możesz pokrój na małe kawałki, a uda i żeberka zostaw w całości (bardzo łatwo je obrać z mięsa po ugotowaniu).
- 3. Marchew i pietruszkę obierz i zetrzyj na drobnych oczkach tarki. Białą część pora drobno pokrój.
- 4. W garnku z grubszym dnem rozpuść masło i wrzuć pora, marchew i pietruszkę. Po 2 minutach dorzuć mięso. Zalej bulionem i przykryj pokrywką. Duś około 2 godzin (mięso musi być miękkie). Dodaj łyżkę płatków drożdżowych i przyprawy jeśli potrzeba bo wywar warzywny już był doprawiony. Ja lekko doprawiłam.
- 5. Podawaj z komosą ryżową, ryżem, kaszą gryczaną czy ziemniakami. Idealnie pasowałyby tarte buraczki. Zrobiłam jeszcze sałatkę ze szpinaku ale Filipek nie chciał jej na swoim talerzyku.
Witaj! Dziękuję za mega inspirujące przepisy! Podpowiedz, gdzie dostałaś królika? I może gdzie kupujesz awokado? Wybierasz tylko te bio, czy też w zwykłym sklepie i takie awokado sparzasz wrzątkiem (ewentualnie myjesz z sodą)? Pozdrawiam serdecznie!
Hej Olu! Dziękuję! Mam nadzieję, że młodemu człowiekowi będzie smakowało 😉
Królika kupuję w Auchan lub Biedronce bo ostatnio pojawia się coraz częściej. Podobno awokado, kokos i banany spokojnie można kupować nie-bio ze względu na grubą skórę więc my zapatrujemy się w nie w supermarketach. Najbardziej trzeba uważać na jabłka i paprykę ;-( Pozdrawiam cieplutko!
Dziękuję za odpowiedź! O jabłkach słyszałam, ale papryka? Wiem, że jako sprowadzana z zagranicy musi być “zabezpieczana” różnymi środkami przeciwgrzybiczymi i innymi, ale mycie wodą z sodą nie wystarcza? Synkowi takiej kupnej papryki nie daję, ale sama czasem jem. Poza sezonem papryka bio jednak bardzo droga 🙁 A propos dawania dzieciom warzyw, masz na to jakiś sposób? 😉 Mam dwulatka i odkąd zaczęłam rozszerzać mu dietę staram się, by jadł jak najzdrowiej, w tym dużo warzyw. Teraz, gdy zaczął mieć swoje zdanie, warzywa przechodzą tylko w wersji przetworzonej (zupy, placuszki, słodkości, itp.). Nie ma mowy o wersji na surowo! Jak… Czytaj więcej »